Zebry z jihlavské zoo utekly až na dálnici. Samec se nechtěl vzdát ani po osmi dávkách sedativ

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zebra
Zdroj: Tomáš Blažek / MAFRA / Profimedia

S menší verzí safari parku se mohli setkat řidiči v pondělí v Jihlavě. Z tamní zoologické zahrady totiž uprchly tři zebry. Ty se vydaly po dálnici až na kraj města. Zaměstnancům zahrady se společně s policií nakonec podařilo uprchlá zvířata odchytit. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Lidé i řidiči pohybující se v pondělí kolem poledne po Jihlavě zřejmě nemohli věřit vlastním očím. Ve městě totiž mohli narazit na tři toulající se zebry.

Zebry se dostaly ze zoo až na dálnici

„Po jedenácté hodině dopoledne jsme přijali informaci o volném pohybu zeber v prostoru lesa u zoologické zahrady,“ řekla deníku iDNES policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podle informací z facebooku se jednalo o trojici zeber Burchellových — jednoho chovného samce, jednu klisnu a jedno z nedávno narozených mláďat.

Zvířata nejprve uprchla do lesa v blízkosti zoo, pak se ale dostala do města, běžela po ulici, a dostala se dokonce až k dálničnímu převaděči. Podle ředitele zahrady Jana Vašáka mohla za útěk zvířat s největší pravděpodobností lidská chyba.

Odchyt byl náročný

Do záchranné akce se zapojili zaměstnanci zahrady, městská i státní policie, místní útulek a také veterinární klinika. Bezprizorní zvířata se jim nakonec podařilo rozdělit a zahnat je do alespoň částečně uzavřených prostor, které byly vhodné pro následný odchyt.

Zatímco klisna s mládětem se pohybovaly v areálu jedné z jihlavských firem, samec prchl do areálu místní základní školy. V těchto prostorech se je pak snažili záchranáři odchytit. „Teď je nutné je nasedovat (podat sedativa), a ono to není úplně jednoduché,“ řekl v té chvíli Vašák deníku Jihlavská drbna.

Na samce sedativa nezabírala

Zatímco na samice a mládě zabraly uspávací prostředky téměř okamžitě, samec dokázal vzdorovat podstatně delší dobu. Podle webu TN.cz se ho podařilo uspat až na čtvrtý pokus a použito při tom bylo dokonce osm dávek se sedativy.

Poté byla zvířata naložena do beden a převezena zpět do jejich domova. „Asi o půl čtvrté šel hřebec a o půl třetí kobyla s hříbětem,“ popsal podle iROZHLAS návrat zvířat do zoo její ředitel.

Zvířatům se naštěstí nic nestalo a nezpůsobila ani žádnou materiální škodu. „Nějaká oděrka tam je, ale to není nic, s čím by si to zvíře neporadilo,“ vysvětlil zpravodajskému webu Vašák.

Zdroj: Jihlavská DRBNA, TN.CZ, iROZHLAS, iDNES, Facebook, Novinky,

Autor: Markéta MladáSouvisející články