Zeman detektivem. Slováci se Čechům za jeho výroky smějí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Slovenská média se k nedělnímu vyjádření prezidenta Miloše Zemana postavila dost drsně. Prezident se vyjádřil k výbuchům v muničním skladě ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Podle nich si hraje na detektiva a důkazy o ruské akci nevidí. Jako první o tom napsal slovenský web Pravda.

„Zeman uvedl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by ruští agenti v areálu byli. Právě důvodným podezřením ze zapojení agentů ruské tajné služby GRU do zmíněných explozí představitelé české vlády zdůvodnili vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví,“ informuje o tom iDnes.cz

Zeman zpochybnil zapojení Rusů, píší slovenská média

Toto chování, kdy česká strana v kauze vyhostila zmíněné pracovníky z ambasády, zapříčinilo zhoršení vztahů mezi českou a ruskou stranou. Další slovenská média také poukázala na Zemanovu řeč k této kauze, na kterou jsme čekali týden.

„Zeman zpochybnil zapojení Rusů do výbuchu,“ napsal slovenský deník Pravda na titulní stránce. Dle něj dal najevo, že Česká republika jednala, co se týče vyhoštění diplomatů, unáhleně. „Kontrarozvědka tvrdí, že má neprůstřelné důkazy, ale prezident tomu nevěří. Hovoří o podezření, ne o jistotě. A jak je možné, že jsou najednou dvě zprávy? První z tajné služby a druhá, kterou se ohání Zeman. Nedůvěřuje oficiálním vyšetřovatelům, a proto se rozhodl, že si zahraje na soukromého detektiva?“ ptá se slovenský deník sám sebe.

Slovenský web Nový čas informoval čtenáře o tom, že se prezident Miloš Zeman nezastal vlády Andreje Babiše. Zatímco česká vláda měla už dříve jasno, že za explozemi ve Vrběticích stojí ruská vojenská rozvědka GRU, prezident Zeman důkazy o ruské akci v kauze nevidí,“ uvedl list Sme. Například deník Plus Jeden deň napsal, že Zeman Rusko z útoku neviní.

„Napjaté vztahy mezi Českem a Ruskem, které vedou k zpřetrhaným vztahům mezi oběma zeměmi, se týkají Německa jen okrajově. Podle německých médií český prezident Miloš Zeman v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích varuje před hysterií, žádá důkazy a upozorňuje, že podíl ruských tajných služeb není prokázaný,“ píše iDnes.cz.

Neocenil tajné služby vlastní země, poukazují Němci

„Prezident republiky Miloš Zeman ve svém prohlášení, které bylo týden očekáváno, žádal další objasnění události,“ uveřejnil list Süddeutsche Zeitung. Snažil se tak vysvětlit, že Zeman je známý svým kladným vztahem k Rusku.

RND (německá mediální skupina) uvedla na svých stránkách zase fakt, že Zeman má dvě verze. A zapojení ruských tajných služeb v případu označil jako podezření. „Nevyloučil, že aféra může ve skutečnosti být jen zpravodajskou hrou s vážnými následky pro vnitřní politický život,“ napsala RND.

Rozhlasová stanice NDR si ale také všimla, že Zeman během rozhovoru dokázal ocenit pouze práci policie a státního zastupitelství. Přitom na někoho zapomněl. „Za tajnou službu, proti které má roky výhrady, se ale nepostavil,“ uvedla.

„V Česku nikoho nepřekvapilo, že si prezident Miloš Zeman dal celý týden načas, než aby se vyjádřil k nejzávažnější diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou za poslední desetiletí,“ napsal saský list. „Zeman nyní zasel jisté pochyby o vyšetřovatelské práci bezpečnostních složek vlastní země. Existuje totiž jen podezření proti ruským vojenským špionům, ale žádný dostačující důkaz, řekl prezident v projevu,“ uvedl Sächsische Zeitung. Rusko údajně chce potrestat až v momentě, kdy bude mít stoprocentní jistotu, že to skutečně udělalo.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články