Zeman podepsal 6 nových zákonů. Přibydou i dva další významné dny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman podepsal šest nových zákonů. Jeden z nich mimo jiné zavádí dva nové významné svátky. Další z podepsaných dokumentů například umožní Čechům využívat ke spoření daňově podporovanou alternativu v panevropských penzijních produktech, což bude výhodné pro ty, kteří pracují ve více zemích EU.

Prezident podepsal i novelu, která sjednocuje předpisy i přeshraniční nabídky investičních fondů, píší Novinky. Zeman dále podepsal i námořní novelu, která se soustředí na zabránění znečišťování oceánů, a dále novelu, podle které musí úřady provádět atestovanou elektronickou spisovou službu až od roku 2026

Kompletní seznam všech šesti podepsaných dokumentů uvedl Pražský hrad na svých webových stránkách. Kromě finančních zákonů a zákonů týkajících se ekologie ale nejspíš mnohé zaujme právě zmínka o dvou nových významných dnech, které budeme nově v republice slavit.

Nová významná data

27. květen. Toto datum se stane takzvaným Dnem národního vzdoru, a to konkrétně v upomínce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Druhým novým významným dnem bude 25. červen, který se bude připomínat jako Den odchodu okupačních vojsk.

Právě v tento den v roce 1991 z Československa odešla sovětská armáda. Zákony o významných dnech už v minulosti schválil parlament, nyní ho podepsal i sám prezident Miloš Zeman. Nejedná se však o státní svátky, proto se nepočítají jako dny volna, ale pouze jako dny, které je vhodné si připomenout.

27. květen

Den národního vzdoru připomíná atentát na spoluautora takzvaného konečného řešení židovské otázky a zastupujícího říšského protektora Heydricha. Ten provedli 27. května roku 1942 českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Tento atentát patří k nejvýznamnějším protinacistickým činům na území tehdejšího Československa. Heydrich zemřel v nemocnici na následky poranění po několika dnech. Nacisté pak jako odvetu vyhladili Lidice a Ležáky a popravili stovky lidí.

25. červen

Den odchodu okupačních vojsk byl uzákoněn v souvislosti s loňským 30. výročím ukončení pobytu sovětských vojsk na území někdejšího Československa. Mimo jiné ale má také připomínat ukončení předchozích vojenských okupací českého území.

Oba významné dny budou nyní připomínány každoročně v médiích a budou také nově označeny v kalendářích jako události, na které je vhodné zavzpomínat. Česká republika měla doposud významných dnů 15, se dvěma novými jich u nás budeme slavit 17.

Zdroj: Pražský hrad, ČT24, Novinky, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články