Zeman se setkal s Babišem. Arenberger skončil na pomyslném koberečku

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zeman Babis
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš ve středu navštívil prezidenta Miloše Zemana. Jejich tématem byla především nedávná návštěva srbského prezidenta Aleksandara Vučiće. Dále měli probírat očkování. Novinářům to řekl sám premiér. Na co ovšem řeč nepřišla, je možné odvolání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

Babiš měl údajně s prezidentem probírat návštěvu srbského prezidenta u nás. Tomu se Zeman dokonce v úterý omluvil, a to za alianční bombardování jeho země v roce 1999. Premiér to na tiskové konferenci velmi ocenil. „Určitě to pro něj nebyla lehká chvíle, omluvil se jako občan Miloš Zeman. Chápu, že to bylo těžké rozhodování,“ řekl k tehdejší situaci Babiš.

S Vućičem se také setkal on sám. Na základě jejich rozmluvy mělo Srbsko přislíbit České republice 100 000 dávek vakcín od firmy Pfizer/BionTech. Kdy přesně k tomuto daru dojde, není jasné. Babiš pro ČTK uvedl, že to musí nejprve projít tamním schvalovacím procesem.

Odvolání Arenbergera není na pořadu dne

Novináře na tiskové konferenci, která proběhla po návštěvě, nejvíce zajímalo, zda se v Lánech probíralo odvolání ministra zdravotnictví Arenbergera. Babiš ovšem neviděl důvod, proč to měli probírat. Nejprve se totiž chce seznámit sám s celou kauzou a až potom konat.

Arenberger slíbil předsedovi vlády, že mu do pátku přinese materiály týkající se jeho majetku. Média totiž přišla minulý týden s informací, že Arenberger měl letos, když je ve funkci ministra, mnohonásobně vyšší daňové přiznání, než tomu bylo v přechozích letech. „Samozřejmě je to šlendrián. Nevím, kdo mu radí, koho má jako daňového poradce, určitě by mu měl dát výpověď,“ uvedl na tiskovce.

Daňové přiznání i pochybný pronájem

Arenberger ke kauze uvedl, že se jednalo o neúmyslnou chybu a že si vše opravil. Podle Babiše se jednalo o přestupek a bude nutné tedy, aby své finance řádně vysvětlil. Do toho ale přišel server Seznam Zprávy s informací o podivném pronajímání prostor.

Arenberger měl koupit velký statek v obci Netřeba na Mělnicku. Tento objekt poté pronajmout Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde si tato instituce zřídila archív. To vše se stalo v roce 2013. V té době ale už byl současný ministr zdravotnictví v dané nemocnici náměstkem ředitele.

Pronájem zůstal i v době, kdy už byl jejím ředitelem. Nemocnici za posledních 5 let účtoval téměř 80 korun za metr čtvereční. Podle Arenbergera je ale smlouva o pronájmu v pořádku. Nyní dokonce uvedl, že už prostory pronajímá takzvaně „za korunu“.

Zda tedy Babiš ministra zdravotnictví odvolá, zatím není jasné. Babiš plánuje nejprve nastudovat informace, které mu Arenberger v pátek přinese. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat. Já řekl, že si vezmu ty papíry. To bude nějaká velká hromada,“ vysvětlil pro ČTK.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články