Zeman se vyjádřil k zařazení České republiky na seznam nepřátel Ruska. Ostrá slova létala vzduchem

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
prezident milos zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se ke kauze zařazení České republiky na seznam nepřátel Ruska vyjádřil pro Frekvenci 1, informace přinesla ČTK. Seznam nepřátelských zemí Rusko zveřejnilo v pátek, kromě naší republiky přibyly ještě Spojené státy americké.

Podle Zemana je několik vyšetřovacích verzí a Hamáček si cestu do Ruska naplánoval rozumně. Stejně si podle něj počínal také při jejím odvolání.

Prezident se vyjádřil ke vztahu Ruska s Českem

„Vždy je špatné býti nepřítelem. Z ruské strany je to hloupost, protože dělat si nepřátele z bývalých přátel je chyba. Když nemůže být přátelství, ať jsou alespoň korektní vztahy,“ řekl Zeman na celou situaci.

Rusko do seznamu připsalo země, které „provádějí nepřátelské akce proti zemi, proti jejím občanům nebo ruským právnickým osobám. V dokumentu lze najít omezení počtu osob, které se smí nacházet v Rusku.

U České republiky je číslo 19, u Spojených států nula. Tento krok ale jen zhorší už tak napjaté vztahy mezi ČR a Ruskem. A nejen mezi nimi. „Je nám líto, že Rusko volí cestu konfrontace k vlastní škodě, neboť takovéto opatření bude mít nepřímo vliv i na případný rozvoj kontaktů mezi obyčejnými občany, pro turismus či rozvoj obchodních vztahů,“ uvedl Černínský palác.

Rozepře mezi zeměmi začala poté, co byli z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 obvinění dva ruští agenti. Moskva toto nařčení odmítá a obě země si navzájem vyhostili několik diplomatů.

Premiér Babiš s názory Zemana nesouhlasí a neumí si je vysvětlit

Zeman už na začátku kauzy uvedl, že existuje více než jedna vyšetřovací verze. A za tímto názorem si stále stojí.

Na konci dubna Babiš uvedl, že Zemanovi vysvětlil, že je opravdu jediná verze. Zeman ale tvrdí, že se mohlo jednat například o zakrytí manka ve skladu nebo se zde mohlo neodborně s municí manipulovat.

Zeman se k Babišovi vyjádřil takto: „Nepřesvědčil mě, už proto, že ta stará verze, že šlo o neodbornou manipulaci při vyskladňování, to přece před šesti lety existovalo.“

Babiš potvrdil ČTK, že existuje jen jedna vyšetřovací verze, ve které jsou podezřelí právě dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Ohledně této záležitosti mluvil také s Benešovou.

Zeman podle svých slov chce vědět, na čem Česká republika je a chce, aby se kauza došetřila. Prezident se také vyjádřil k Hamáčkovi a jeho cestě do Ruska kvůli vakcíně proti koronaviru.

„Bylo by krásné, kdyby se u nás uskutečnil summit Biden a Putin, ale samozřejmě, že po odhalení Vrbětic k tomu nedojde,“ řekl Zeman. „Jen blázen by v takovém případě do Ruska jel,“ dodal.

Server Seznam Zprávy tenkrát napsal, že Hamáček do Ruska chce odjet vyměnit informace o Vrběticích za milion dávek vakcíny Sputnik V. Server Zeman odsoudil a nazval ho žurnalistickým odpadem.

Novinář Janek Kroupa byl poté z Českého rozhlasu odejit, ale podle svých slov opustil zaměstnání dobrovolně. Zeman ho nazval podvodníkem, což označil jako ubohé.

Autor: Raina TomanováSouvisející články