Zeman šíří o Vrběticích dezinformace. Říká to člověk, který má k případu blíž než kdokoliv jiný

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Miloš Zeman
Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com

Zeman by měl přestat šířit dezinformace o tom, že jsou v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích prověřovány dvě vyšetřovací verze. Vyzval ho k tomu právník Ondřej Havránek. Ústavní činitelé obeznámení s případem totiž již dříve uvedli, že vyšetřovací verze je jenom jedna.

Právník Ondřej Havránek má k případu opravdu těsný vztah. Při výbuchu v roce 2014 zde totiž zemřel jeho otec, zaměstnanec firmy Imex Group Vratislav Havránek.

Jedna, nebo dvě verze?

Několik dní po zveřejnění informace, že české tajné služby zjistily, že za výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 mohou agenti ruské rozvědky GRU, prohlásil prezident Miloš Zeman, že BIS pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi.

„Pracujeme se dvěma určujícími verzemi. Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky,“ řekl prezident v projevu.

To se však brzy stalo terčem kritiky. Podle ostatních ústavních činitelů včetně ministra vnitra a tehdy i ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) má totiž Bezpečnostní informační služba pouze jednu vyšetřovací verzi, podle které mohou za výbuch ve Vrběticích právě agenti GRU.

Na Zemanova slova v otevřeném dopise reagoval i syn jednoho ze zaměstnanců muničního areálu, kteří při výbuchu v roce 2014 zemřeli.

„Přestaňte šířit nepravdy, a otírat se tak potažmo o osobu mého otce nepravdivými informacemi či vlastními nepodloženými závěry. Ubližuje to minimálně mně, celé naší rodině a předpokládám, že také pozůstalým po druhém zemřelém,“ napsal podle ČTK prezidentovi právník Ondřej Havránek.

V dopise konstatoval, že nikdo jiný obeznámený s případem nepotvrdil, že by BIS pracovala se dvěma vyšetřovacími verzemi namísto jedné. Prezidentovi též napsal, že trpí nedostatkem empatie.

Česko-ruská roztržka

O tom, že mají české bezpečnostní služby informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, informovali na tiskové konferenci 17. dubna premiér Andrej Babiš a tehdejší ministr zahraničí Jan Hamáček.

Ihned potom bylo z Česka vyhoštěno několik ruských diplomatů, na což obdobně reagovalo Rusko. Česko-ruské vztahy jsou od té doby podle mnoha expertů nejnapjatější v historii. Rusko nás dokonce zařadilo na seznam „nespřátelených zemí“, kde jsou kromě České republiky pouze Spojené státy.

Autor: Petr HejčlSouvisející články