Zeman: Současné sankce proti Rusku jsou legrační. Musíme zemi vyloučit ze SWIFTu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
prezident milos zeman
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman si přeje vyloučení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT. Podle jeho slov v opačném případě hrozí velmi rychlá okupace celé Ukrajiny. Zeman se vyjádřil i k současným sankcím, označil je za legrační a dodal, že je třeba dělat daleko víc.

Na pátečním summitu zemí B9, tedy členských zemí NATO ze střední a východní Evropy, se český prezident vyjádřil k situaci mezi Ruskem a Ukrajinou a podotkl, že je třeba udělat jeden zásadní krok. Tím je právě vyloučení Rusů z platebního systému SWIFT.

Celou ruskou agresi vůči Ukrajině označil za zločin proti míru. Dodal, že pouhými slovy je nemožné invazi zastavit. „Proto musíme hovořit o konkrétních opatřeních,“ řekl, jak je patrné z přepisu jeho proslovu na stránkách Hradu. „Inu, mám jeden návrh, ale nejprve musím vyjádřit určité pochybnosti o současných sankcích,“ dodal.

Rusové jsou zvyklí

Podle Zemana je nejhorší, že jsou Rusové na své sankce zvyklí. „Můj návrh je velmi prostý, drazí kolegové. Existuje vážná sankce jménem SWIFT. A vím velmi dobře, že tato sankce má bolestivou odezvu,“ řekl Zeman. Ujistil tím, že si uvědomuje vliv této akce i na členské státy NATO, na druhou stranu ale prý pouze toto řešení bude fungovat.

„Můj závěr v těchto pouhých třech minutách je tedy velmi jednoduchý. Máme dvě možnosti – buď vyloučíme Rusko ze SWIFTu, nebo budeme za několik dnů pozorovat celkovou okupaci Ukrajiny Ruskem, přičemž vyjádříme své nejhlubší odsouzení této okupace. A to je všechno. Proto si musíme vybrat. Já jsem pro první možnost,“ zakončil svá slova.

Zdroj: Hrad

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články