Zemanu z Hradu. Figurínu prezidenta dav vynesl, podpálil a hodil ji do Vltavy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ke včerejší půlnoci skončil prezidentský mandát Miloše Zemana. Během dne se ku příležitosti rozloučení s minulým prezidentem uskutečnil happening s názvem Vynášení Zemany. Z Hradu byla davem lidí vynesena bakelitová Morana s hlavou prezidenta, která byla zapálena a vhozena do Vltavy.

V 18:00 vyšel průvod se Zemanou z Nerudovy ulice. Jeho cíl byl na Karlově mostě, kde byla figurína podpálena. I přes nepřízeň počasí se celého průvodu zúčastnily desítky lidí, uvádí iDNES.

Skončila lživost, mstivost a arogance

Vynášení Zemany uspořádalo sdružení Sametové posvícení, které organizuje každoroční karnevalové průvody. Organizátorka Olga Cieslarová před zahájením pochodu uvedla, že nejde pouze o vynesení Zemany.

Spolu s ní prý dav z Hradu vynesl také lživost, mstivost, aroganci, ohýbání ústavy, předsudky a nenávist, stejně tak také nadměrnou konzumaci alkoholu v pracovní době.

„Marasmus a naprostou degradaci prezidentského úřadu, to právě dnes vynášíme,“ uvedla podle Novinek. Informace o vynášení Zemany se objevily i na twitteru, kde lidé ukončení Zemanova mandátu ocenili.

„Konečně šlus ende. Na Hradě bude člověk, za kterého se nebudeme stydět, a skončí pyžámkové dny a bude se pracovat,“ myslí si například uživatelka Vlasta. Pan Jakub pak v dalším příspěvku hodnotí akci vyprovodění Zemany z Hradu jako velmi povedenou.

Něco podobného už za Klause

Morana s hlavou končícího prezidenta se objevila už v roce 2013, když svůj mandát končil tehdejší prezident Václav Klaus.„Na konci vlády Václava Klause jsme vynášeli Moranu poprvé, to jsme ještě ale nevěděli, jaká zima přijde po něm,“ uvedla pro iDNES organizátorka akce.

Ne každý ale happening ocenil. Někteří lidé mají za to, že jde o hloupost, která jenom ukazuje špatnou morálku lidí v ČR. „Přijde mi to hloupé a nevhodné. Účastníci si nejspíš myslí, jak morálně jsou nad Zemanem a přitom…,“ myslí si v komentářích pod článkem pan Radek.

„Hloupé a nevhodné bylo chování Zemana,“ oponuje mu uživatel Radovan. „Škoda, že jsem se také nemohl zúčastnit,“ lituje pak na Novinkách pan Jaroslav.

Zdroj: Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články