Další facka spravedlnosti. Zemanova poslední milost opět vzbudila vášně. Kritikou nešetří politici i veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Na poslední chvíli před svým odchodem z funkce prezident Miloš Zeman udělil milost. Dostala ji firma Energie – stavební a báňská, a.s., která byla zvýhodněna v tendru šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem. Samotný Balák přitom obdržel milost od Zemana loni.

„Mohu potvrdit, že společnost Energie – stavební a báňská, a.s., obdržela rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku trestu zákazu plnění veřejných zakázek,“ cituje server Novinky slova mediálního zástupce společnosti Karla Samce.

Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá především na zaměstnance dané společnosti, a tomu, že významnou část trestu omilostněná společnost již vykonala, uvádí Seznam Zprávy.

Další facka spravedlnosti

Zemanova milost na poslední chvíli vyvolala velký rozruch na sociálních sítích. Nesouhlasí s ní veřejnost ani političtí zástupci.

„Miloš Zeman udělil na poslední chvíli milost firmě Energie – stavební a báňská, kterou už dříve Miloš Balák zvýhodnil ve dvousetmilionové zakázce v Lánské oboře. Asi odůvodněný humanitární případ, jak Zeman dříve sliboval. No. Do konce jeho mandátu zbývá něco přes 24 hodin,“ uvedl například na svém twitteru Milion chvilek pro demokracii.

V komentářích na Novinkách pak uživatel Radek připomíná, že při svém nástupu na post prezidenta Zeman uváděl, že milosti bude dávat jen v případě humanitárních a zdravotních důvodů.

„Udělit milost firmě za pletichy ve veřejných zakázkách je další facka spravedlnosti. Zeman to neudělal poprvé. Teď se tahle firma bude zase hlásit do tendrů. Hospodářská soutěž mezi poctivými dodavateli utrpěla další porážku,“ myslí si senátorka Adéla Šípová.

I podle poslance Marka Výborného dělá za svým mandátem Zeman tečku další ostudou. „Přesně takovou sr**ku jsem od toho burana těsně před koncem čekala. Ale to asi většina,“ píše na twitteru uživatelka CobyKdyby.

Voliči by se měli omluvit

O tom, které firmě Zeman udělil milost, se nejprve nepsalo. Když vyšlo najevo, že šlo o společnost spojenou se zakázkami v Lánské oboře, řada lidí na to reagovala s tím, že se něco takového dalo čekat.

„To je tedy překvapení skryté v překvapení,“ uvedl například na sociální síti pan Jan. „Zemana volilo 3 000 000 voličů. Ti všichni by zítra na twitter a facebook měli napsat svou osobní omluvu za takovou volbu,“ myslí si uživatel Michal.

Na facebooku pak jeden z uživatelů upozornil také na to, že prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na poslední chvíli opět dokázal svou prolhanost. Měl se totiž v rozhovoru v rádiu dušovat, že na stole prezidenta žádná milost neleží.

Zdroj: Seznam Zprávy, Novinky, Twitter, Přehledně24, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články