Miloš Balák požádal prezidenta o milost pouze ústně. Rozhodnutí o udělení milosti je stručné a bez odůvodnění

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
milos balak
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který je podřízeným Vratislava Mynáře, byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky na 3 roky odnětí svobody a k pokutě 1,8 milionu korun. Po vynesení rozsudku se obrátil na prezidenta Miloše Zemana s žádostí o milost a ten mu vyhověl. Kritika tohoto rozhodnutí rezonovala celým nejen politickým, ale i společenským spektrem. Nyní se ukázalo, že žádost o milost byla podána pouze ústně.

Vzhledem k tzv. informačnímu zákonu Pražský hrad poskytl písemnou milost, která má však pouze jednu stránku, chybí zde odůvodnění a datum je na ni dopsáno ručně.

Odvolací soud potvrdil rozhodnutí okresního soudu

Miloš Balák měl dle rozsudku, který pražský krajský soud vynesl dne 24. března, zvýhodnit firmu ESB. Ta měla provést druhou etapu zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. Balák po celou dobu soudního procesu trval na své nevinně.

Soud však na základě důkazů Baláka odsoudil ke třem letům odnětí svobody, zákazu činnosti a měl zaplatit pokutu 1,8 milionu korun.

Dne 26. března, tedy o dva dny později, prezident Miloš Zeman Baláka omilostnil. Toto rozhodnutí se setkalo s kritikou jak ze strany vlády, tak ze strany občanů. Ti na protest demonstrovali před Hradem a žádali prezidentovo odstoupení.

Pro MF Dnes prezident své rozhodnutí vysvětlil následovně: „Neobohatil se. Nevznikla žádná národohospodářská škoda. Jde o bezúhonného člověka, s jehož prací jsem velmi spokojen.“

Žádost o milost neodpovídala podmínkám

Prezident Miloš Zeman si při nástupu do funkce stanovil podmínky, které musejí být splněny pro udělení milosti. Zároveň již při předvolebních debatách uváděl, že milost bude udělovat pouze výjimečně omezenému okruhu humanitárních případů.

Tento svůj slib porušil již při omilostnění dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Nyní udělal další výjimku.

Redakce iROZHLAS požádala Pražský hrad o Balákovu písemnou žádost o milost, ale bez úspěchu. Hrad na žádost reagoval: „Omilostněný nepožádal prezidenta republiky o udělení milosti písemně, ale ústně, a z tohoto důvodu Kancelář prezidenta republiky požadovanou informaci na žádném nosiči nemá.“

Z tohoto vyjádření lze usuzovat, že Balák ke svému omilostnění nepředložil ani žádné důkazy či relevantní argumenty. Navíc mohl dodat pouze rozsudek Okresního soudu v Kladně z května minulého roku, protože nejnovější rozsudek odvolacího soudu není ještě vypracovaný.

Balák přitom čelí další žalobě, která se týká těžby kamene v Lánské oboře. Obžaloba říká, že porušil povinnosti při správě cizího majetku. Balák odmítá vinu i v tomto případě. Soud v této záležitosti má pokračovat 21. května.

Milost bez odůvodnění a s dopsaným datem

Na základě informačního zákona si server iROZHLAS požádal o písemné rozhodnutí o milosti. Jeho znění si můžete prohlédnout na tomto odkaze.

Žádné nové informace se z něj však nedozvíte. Jedná se o stručné rozhodnutí, ve kterém chybí odůvodnění. Zarážející je i skutečnost, že datum podpisu na něm bylo dopsáno ručně později. Z toho vyplývá, že milost byla sepsána opravdu velmi rychle.

Zdroj: Přehledně 24, iDNES, iROZHLAS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články