Zemřel jeden z mladíků, kteří zapálili kostelík v Gutech. Jeho příběh má symbolický konec

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Svicka
Zdroj: Shutterstock

Mladík, který společně se dvěma kamarády v srpnu 2017 zapálil svatostánek, zemřel. K úmrtí došlo údajně v den, kdy skládal maturitu. O informaci, která šokovala blízké kamarády i mladíkovu rodinu, informoval portál iDnes.cz.

Příběh historického dřevěného kostela ze šestnáctého století a tří mladých chlapců se začal psát v roce 2017. Podle zjištěných informací měl Jakub přivézt Jana a Richarda ke kostelu a nevěřil, že by ho jeho kamarádi doopravdy podpálili.

Velká tragédie

Tehdy sedmnáctiletý Richard vylil u svatostánku benzín a škrtl zápalkou. Co jiného se dalo čekat než to, že dřevěný kostel vzplane jako pochodeň. Jan, kterému bylo tehdy osmnáct let a který je tělesně postižený, vše jen pozoroval.

Policie mladíky brzy zadržela a soud se rozhodl pro tvrdé potrestání. Jan dostal devět let, Jakub osm let a Richard jako mladistvý tři a půl roku vězení. Richard věznici opustil dříve za dobré chování.

Po propuštění z věznice se vrátil do školy a čekalo ho splácení několikamilionové škody. Minulý týden se však objevila informace, která šokovala široké okolí a nejvíce mladíkovi rodiče, kteří o syna přišli již podruhé, tentokrát už bohužel navždy.

„Richard náhle ve svých jednadvaceti letech zemřel. Slyšel jsem, že měl zemřít v den maturity. Co se ale přesně stalo, netuším,“ uvedl muž ze sousedství. Ve čtvrtek se uskutečnilo poslední rozloučení.

Poslední rozloučení

Na poslední cestu ho na hřbitov přišli vyprovodit zarmoucení rodiče, příbuzní, spolužáci i učitelé. Ve smuteční řeči nad jeho rakví zaznělo, že byl Richard veselý, manuálně zručný a pracovitý. Zmíněno bylo také to, že ve svých sedmnácti letech „zakopnul“, ale postavil se znovu na nohy.

Proslov u rakve ukončili rodiče tím, že poprosili všechny, aby jejich synovi odpustili. Na poslední cestu zazněly mladému muži písničky Ave Maria a Yesterday.

Podle policejní mluvčí Karolíny Bělunkové nebyla mladíkova smrt zaviněna cizím přičiněním, podle všech zjištění šlo o srdeční selhání. Mši za Richarda sloužil farář Kazimierz Plachta. Ta se uskutečnila symbolicky v replice nového kostelíku.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: František OlšaSouvisející články