Žena, která šířila dezinformace ohledně úmrtí na koronavirus, se musí veřejně omluvit

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
demonstrace ockovani
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Úhrada škod za 250 000 a omluva čeká Janu Peterkovou, která dostala trest od soudu. Na sociálních sítích dlouhou dobu šířila lživé informace ohledně úmrtí na koronavirus. O žalobě informoval server Aktuálně.cz.

Jana Peterková byla odsouzena nepravomocně, již před rokem jste mohli vidět její videa na internetu. V nich bylo například uvedeno, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo několik lidí.

Na Peterkovou podala žalobu organizace starající se o seniory

Peterkovou nečeká pouze omluva a zaplacení pokuty, ale musí smazat videa, ve kterých označuje tento domov pro seniory jako místo, kde umírají lidé na covid-19. Peterková se nevyjadřovala, a dokonce se nedostavila ani na soudní jednání.

Na facebooku tvrdila, že zde kvůli očkování umírali na přelomu let 2020 a 2021 senioři, a u dalších mělo dojít ke zhoršení jejich zdraví. Podle Peterkové se tu také měly falšovat úmrtní listy těch, kteří po očkování zemřeli. Přitom senioři nebyli očkovaní vůbec, protože vakcín nebylo dostatečné množství.

Případem se zabývá také policie. Domov provozuje společnost Antonia senior services, která podala žalobu na ochranu dobré pověsti. Peterková se podle nařízení soudu musí omluvit a smazat zmíněná videa z internetu.

„Omluva má být zaslána písemně a poté zveřejněna na facebookovém profilu žalované a dále na jejích webových stránkách. Konečně soud uložil paní Peterkové i povinnost uhradit klientovi částku peněžitého zadostiučinění 250 000 korun spolu s úroky z prodlení a náklady řízení,“ řekl Aktuálně.cz advokát Robert Falbr.

Ten tuto informaci potvrdil i Radiožurnálu. „Paní Peterková je povinna se mému klientovi omluvit písemně a zveřejnit tuto omluvu na svých sociálních sítích a na své webové stránce a konečně je ještě povinna uhradit peněžité zadostiučinění ve výši 250 000 korun a náklady řízení,“ uvedl.

Rok poté senioři stále odmítají ošetření

Senioři se kvůli nařčení Peterkové nechtěli v domově nechat ošetřit a na jeho hlavu padlo několik nenávistných reakcí. „Senioři jsou bohužel náchylnější k důvěře v dezinformace, neboť je pro ně obtížnější rozlišovat skutečně podložené informace od nepravdivých tvrzení,“ řekla pro Aktuálně.cz Katarzyna Anna Porubská, která vede pečovatelskou službu.

Dle svých slov musí v domě svým klientům i po roce od doby, co Peterková dezinformace začala šířit, vysvětlovat, že tyto informace se nezakládají na pravdě.

iRozhlas také upozornil, že podle serveru Manipulátoři.cz Peterková zveřejnila interview s Václavou Vondráčkovou, kde tvrzení o úmrtí seniorů po očkování vakcínou proti koronaviru měla zaznít. Vondráčková ale v domě od května roku 2020 nepracuje.

Na Peterkovou je dokonce uvaleno několik exekucí a na svým veřejných akcích žádá lidi o finanční příspěvky, zvlášť pokud sledují na internetu její videa. Zatím byla obviněna pouze Peterková, ale je možné, že k soudu budou muset i další členové této skupiny.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články