Zlín žije! A dokonce už 700 let. Bujaré oslavy výročí města se blíží

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zlin mesto
Zdroj: DALIBOR GLÜCK / MAFRA / Profimedia

Od první písemné zmínky o Zlíně uběhlo letos 700 let a město má naplánované oslavy na celý tento rok. Ta největší ovšem proběhne od 24. do 26. června. Třídenní multižánrový festival Zlín žije je podle organizátorů stěžejní akcí těchto oslav.

Čtyři multižánrové scény ve veřejném prostoru poskytnou prostor pro téměř pět desítek kapel a orchestrů nejrůznějších žánrů.

Organizátoři slibují přes 500 účinkujících, řadu místních i hostujících kapel, světelný happening, provazochodce, karneval, premiéru zlínské symfonie, a ještě mnohem víc i z jiných oblastí umění, jako například pyroefekty i atraktivní vystoupení wall dancerů.

Oslavy nebudou jen o hudbě

„Na pódiích se vystřídá většina zlínských hudebních uskupení nejrůznějších žánrů a zúčastní se více než padesát spolků, iniciativ, organizací a umělců. Největší scéna vyroste na náměstí Práce, kde se odehrají věci mezi nebem a zemí – a to doslova. Program nabídne provazochodce, pyroefekty i atraktivní vystoupení wall dancerů. Budu rád, když bude město přes celý víkend žít a oslavy si užijí jak Zlíňané, tak i návštěvníci z bližšího či vzdálenějšího okolí,“ citují stránky města Zlín primátora Jiřího Korce.

Oslavy město připravovalo již od loňského roku. „Účelem oslav je především prezentovat město. Místním obyvatelům oslavy připomenou, na co mohou být hrdí. V neposlední řadě chceme do Zlína přilákat turisty. Již delší dobu pracujeme na obsahové stránce oslav, která bude mít tři části. Jedná se o programovou část, která skýtá konkrétní akce v rámci města, publikaci a expozici města Zlína,“ uvedl v tiskové zprávě z loňského listopadu primátor.

Umění mnoha žánrů

Těšit se můžete na Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers či kapelu Tata Bojs. Filharmonie Bohuslava Martinů pak ve světové premiéře provede symfonickou báseň zlínského rodáka Tomáše Illeho pro lidský hlas a velký symfonický orchestr. Zlínská filharmonie navíc uvede také Illeho melodram Dějiny velkého Zlína ve zvucích a hudbě.

Atmosféru doplní vystoupení žáků uměleckých škol, vystoupení DJs nebo třeba karnevalový průvod či půlnoční cirkus. A rozhodně nebude chybět dobré jídlo a pití.

Zdroj: Zlín, Zlín 700, iDNES

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články