Zrušit rodná čísla za 56 miliard? Registry je nepoužívají a Bartoš takové náklady neočekává. Proti návrhu jsou však politici i veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Ivan Bartos
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Do konce roku 2025 by mohla být zrušena rodná čísla. Ta by byla všude včetně občanských průkazů nahrazena daleko delším identifikátorem, z něhož by ale nebylo patrné datum narození ani pohlaví člověka. Návrh se nicméně setkal s velkou vlnou kritiky.

S návrhem na utlumení rodných čísel podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše přišla vláda již v roce 2009. „Od té doby bylo několikrát posunuto datum, odkdy by to mělo platit, nyní je ve hře právě rok 2025,“ uvádí Novinky.

Obrovské náklady

Důvodem ke změně je především snaha o zlepšení ochrany osobních údajů. Problém je ale v tom, že zrušení rodných čísel by vyšlo stát na miliardy.

„Bude to obrovský zásah do IT systémů, do celkové infrastruktury, i do procesů, takže z tohoto pohledu ty náklady jsou vlastně ještě konzervativně pojaté, protože to vlastně bude znamenat změnu všeho, zejména u těch významných korporací i u veřejných institucí,“ uvádí pro TV Nova manažerský poradce David Pirner.

Podle jeho odhadů by vyšla celá věc na 56 miliard korun. Podle Bartoše stát takové náklady ale zdaleka neočekává.

„Rádi bychom zdůraznili, že prvním krokem jsou občanské průkazy a u nich další náklady nevznikají. Další systémy navíc již několik let rodná čísla nepoužívají. Např. základní registry s RČ jako identifikátorem osoby nepracují a úřady čerpají svá data právě odtud,“ říká mluvčí Digitální a informační agentury Karolína Sieglová.

Politici i veřejnost se bouří

Proti návrhu se na svém facebooku postavil například Tomio Okamura. „Odmítáme rušení rodných čísel a jejich nahrazení identifikátorem za 56 miliard. Je to tunel Fialovy vlády na peníze občanů,“ uvedl.

Stejný názor má i europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Konec rodných čísel je další z woke nesmyslů, kteří si myslí, že věk a pohlaví člověka je něco, co by nikdo neměl vědět. Tleskám, za 56 miliard uděláte neskutečný tunel do veřejného rozpočtu a rozpočtů soukromých firem s nejasným výsledkem, ale skvělým byznysem pro kámoše,“ píše na twitteru.

A nápad se nelíbí ani veřejnosti. „To je všechno, co Bartoš a Piráti za rok a půl udělali? Zrušit rodná čísla za 56 miliard korun? Kdopak si tady brousí drápy na šméčko roku?“ ptá se pan Jiří.

Uživatelka Radka pak podotýká, že ona sama si rodné číslo pamatuje od školy a rozhodně se nechce učit nic nového. „Jedno z nejdůležitějších čísel v životě, které se učíme všichni nazpaměť dříve, než máme první občanku. Nechápu proč ho rušit,“ souhlasí s ní pan Michal.

Zdroj: Novinky, TV Nova, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články