Podnikatelé mohou žádat o kompenzační bonus. Musí si ale pohlídat podmínky žádosti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ceske bankovky
Zdroj: ZhakYaroslav / Shutterstock.com

Nový kompenzační bonus již začala vyplácet Finanční správa České republiky. Podnikatelé mohu prozatím požádat až o 40 tisíc v rámci období od 22. listopadu do 31. prosince loňského roku.

Žádat mohou OSVČ, společníci s.r.o. nebo pracovníci na dohodu. Musejí ale splnit podmínku, že v důsledku covidových opatření přišli minimálně o 30 % svých tržeb oproti předchozímu období. Takovým obdobím se myslí tři měsíce po sobě jdoucí, od 1. června do 31. října.

Bonus můžete kombinovat s dotačními programy

Podnikatelé mohou žádat o 1000 korun denně, pracovníci na dohodu o polovinu méně. Kompenzační bonus je možné kombinovat s dotačními programy, které vypsalo například ministerstvo průmyslu a obchodu nebo další. Je to díky pozměňovacímu návrhu, který se projednával ve Sněmovně.

„Obecně musí platit princip, že když stát omezí nebo zakáže nějaké podnikání, tak musí kompenzovat ztráty, které z jeho rozhodnutí těmto podnikatelům vznikají. Nový zákon o kompenzačním bonusu jsme ve Sněmovně prostřednictvím pozměňovacích návrhů upravili především tak, abychom odstranili zákaz souběhu s ostatními covidovými programy,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Za bonusová období lze žádat pouze poté, co skončí. To již před několika dny uvedla správa na sociálních sítích. „Až tehdy je totiž možné provést zákonem stanovené porovnání příjmů a zjistit, zda jsou splněny zákonné podmínky pro nárok na bonus,“ přiblížila správa pro ČTK.

O bonus si můžete zažádat klasickým způsobem, nebo se podívat na online žádost na internetu. Podat žádost můžete také e-mailem nebo datovou schránkou. První období je tedy od 22. listopadu do posledního prosince. V zákoně pak najdete garanci druhého období, ve kterém se bude jednat o leden 2022.

Podnikatelé kompenzační bonus využívají

O dalších obdobích bude vláda muset rozhodnout v nařízeních, ale musí to stihnout do konce letošního roku. Kompenzační bonus má pomoci podnikatelům, ať malým, nebo velkým, se ztrátami, se kterými se musejí potýkat kvůli koronavirové pandemii. Na bonusy za dvě období bude vydáno 10,4 miliardy korun.

Na bonus budou mít nárok také společníci menších firem nebo OSVČ, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. Musejí se ale připravit pouze na poloviční částku, tj. 500 korun denně. Bonus nově dostanou také ti, kteří si neplatili nemocenské pojištění. O bonus mohou zažádat společníci, kteří mají podíl na tzv. kmenovém listu.

Je to cenný papír, který vydává právě společnost s ručením omezeným. Finanční správa přijala od začátku pandemie na jaře 2020 již 2,7 milionu žádostí a vyplatila kompenzace v hodnotě 44 miliard korun. Poslední žádosti správa přijala 2. srpna, a bylo to za květnové období.

Zdroj: aktualne.cz, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články