5 typů, které z vás udělají úspěšného projektového manažera 

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Manazer
Zdroj: Shutterstock

Ať už budete projektovým manažerem výstavby nového výrobního závodu, nebo vývoje softwaru, existují vlastnosti a dovednosti, které vám umožní vést a řídit jakýkoliv projekt. Jaké dovednosti z vás udělají úspěšného projektového manažera?

Co dělá projektový manažer?

Projektový manažer je nedílnou součástí jakéhokoliv projektu. Je zodpovědný za plánování, řízení a sledování projektu od začátku až do konce.

Co je jeho cílem? Úspěšně realizovat projekt. Nebo jinými slovy dosáhnout cílů projektu v požadovaném rozsahu a zároveň dodržet harmonogram a výši nákladů.

Náplň práce projektového manažera

Pozice projektového manažera zahrnuje celou řadu činností a odpovědností:

• Plánování: Vytvoření detailního plánu projektu, který zahrnuje stanovení cílů, harmonogramu a rozpočtu.
• Řízení týmů: Vedení a motivace členů týmu, včetně efektivní komunikace.
• Kontrola: Průběžné sledování a vyhodnocování projektu.
• Řízení rizik: Odhalení rizik, která by mohla projekt ohrozit, a jejich následné řízení.
• Dokumentace: Zajišťování kompletní dokumentace k projektu a reportování zadavateli.
• Uzavírání projektu: Ukončení projektu a vytvoření závěrečných zpráv a hodnocení.

Vlastnosti a dovednosti, které musíte mít

Schopný projektový manažer by měl mít kombinaci určitých dovedností a vlastností, díky kterým bude úspěšně řídit projekty. Jaké to jsou?

1. Buďte psychicky odolní

Každý by chtěl řídit projekt, který půjde jako po másle, bez jediné změny nebo nepříjemné zkušenosti. Ale realita je většinou jiná a vy musíte být připravení čelit stresu, tlaku, změnám a obtížným situacím. Dobrá zpráva je, že psychickou odolnost můžete rozvíjet a zlepšovat. Ať už praxí, nebo díky různým kurzům a programům.

2. Osvojte si komunikační dovednosti

To, že umíte mluvit, ještě neznamená, že umíte efektivně komunikovat. Jako projektový manažer musíte umět nejen jasně vyjádřit cíle projektu a předávat informace, ale také řešit konflikty, které můžou nastat.

3. Motivujte členy týmu

Spolu s efektivní komunikací souvisí taky schopnost svůj tým motivovat. Motivace je totiž klíčovým faktorem pro dosažení společných cílů. Jak na to?

• Zapojte tým do procesu rozhodování. Díky tomu získají členové týmu pocit, že mají vliv na celý projekt a budou chtít, aby byl úspěšný.
• Poskytněte jim smysluplné úkoly a vysvětlete jim, jak konkrétně tyto aktivity přispějí k celkovému výsledku. Tým tak bude motivovanější, protože uvidí význam své práce.
• Podporujte jejich osobní a profesní rozvoj. Ukažte jim příležitosti pro jejich kariérní růst.
• Vytvořte pozitivní pracovní kulturu. Nezapomínejte, že dobrou motivací je také uznání za dobře odvedenou práci.

4. Naučte se rozhodovat

Jestli vám trvá 20 minut výběr, co si dáte v restauraci k obědu, jako projektový manažer moc nepochodíte. I přesto, že si všechno dokonale naplánujete, určitě se v průběhu projektu objeví hned několik nečekaných situací a vy budete muset rychle jednat a rozhodovat.

Osvojte si schopnost efektivně vyhodnocovat dostupné informace a přijímat rozhodnutí. Někdy totiž bude potřeba učinit rozhodnutí, aniž byste znali všechny okolnosti.

5. Používejte projektové nástroje

Chcete mít svůj projekt pod kontrolou? Pak se vám určitě bude hodit nástroj, díky kterému budete mít všechny informace o projektu na jednom místě. Díky projektovým nástrojům můžete nejen zadávat úkoly, ale také sledovat jejich plnění, komunikovat s týmem a vyřizovat faktury.



Související články