Elektroinstalaci v bytě i domě je třeba pečlivě naplánovat

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Komerční sdělení
Elektroinstalace
Zdroj: Shutterstock

Elektroinstalace především musí být bezpečná. Bezpečnost elektroinstalace předurčuje kvalita jejího provedení. A samozřejmě dodržování veškerých norem a předpisů, kterých není zrovna málo. 

Elektřinu potřebujeme ke svému životu. O tom, jak je důležitá, se můžeme přesvědčit během jejich výpadků. I krátký výpadek nás může poměrně rozhodit. Bez elektřiny nefunguje lednička, internet, neuvaříme si kafe, mnohdy ani nezatopíme.

Normy a předpisy

Mějte na paměti, že veškeré normy a předpisy týkající se elektroinstalace jsou závazné. Jejich dodržení tudíž je povinné. Nekvalitně provedená elektroinstalace nejenže může být zdrojem poruch, které mohou vyústit až v požár objektu, ale také je spojená s vysokými sankcemi. Sázkou na jistotu v tomto ohledu je svěřit veškeré elektroinstalační práce profesionálům. Můžete se ale na elektroinstalaci připravit.

Elektroinstalace podle materiálu

Způsob provedení samotné elektroinstalace závisí na typu obydlí. Jinou elektroinstalaci mají dřevostavby, jinou zděné domy či sádrokarton. Odlišnosti se týkají především typu použitých kabelů, jejich průřezu atd. Například elektroinstalace v dřevostavbě se neobejde bez speciálních příchytek či drážek. Do sádrokartonových staveb je vhodná kulatá kabeláž upevněná do lišt. U zděných domů, v nichž elektroinstalace bývá vedena pod omítkou, jsou praktičtější kabely ploché.

Rozmístění zásuvek a vypínačů

Pokud stojíte v prázdném domě, který jednou bude vaším domovem, dobře si rozmyslete, kde budete chtít mít rozmístěné elektroinstalační krabice, vypínače a zásuvky. V jakém množství, v jaké výšce nad zemí. Při výběru zásuvek a vypínačů je rovněž vhodné přihlédnout ke konkrétním spotřebičům, které budete v jeden okamžik používat. Nejnáročnější v tomto ohledu v domácnostech bývají kuchyně. Jen na kuchyňské lince bývá zapotřebí hned několik zásuvek vedle sebe, například na rychlovarnou konvici, toastovač a kávovar. A takto byste měli postupovat místnost po místnosti, aby zkrátka každý spotřebič bylo kam zastrčit.Související články