Grammy přidávají nové kategorie, na seznam se dostává nejlepší soundtrack k videohře a skladatel roku

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
grammy award
Zdroj: Kathy Hutchins / Shutterstock.com

V roce 2023 se budou udělovat nové ceny Grammy, mimo jiné za nejlepší soundtrack k videohře a skladatele roku, uvedla ve čtvrtek nahrávací akademie.

Nejvýznamnější změnou letošního ročníku je, že cena Skladatel roku nebude určena pro výkonné nebo produkující umělce, ale zaměří se na pracující autory písní, kterým se za jejich přínos často dostává jen malého uznání a kteří za takové vylepšení prestižních hudebních cen lobbovali již několik let.

Umělci budou také moci přihlásit svá díla do kategorií Nejlepší alternativní hudební vystoupení, Nejlepší americké vystoupení a Nejlepší album poezie mluveného slova, které budou nyní odděleny od kategorie Audioknih.

O důležitosti hudby pro online hry ví své mnoho hráčů. Hudba dokáže vytvořit tu správnou atmosféru a podtrhnout zážitek ze hraní. Počítačové hry, nebo i online kasina tak hudebních nahrávek vysoké kvality využívají stále více a více. V prostředí českého internetu si můžete vychutnat skvělé hudební podklady například při hraní online her, nebo kasina. Stačí vám jednoduchá Betano registrace a můžete se vydat na cestu s oblíbenou postavou, doplněnou o kvalitní hudební zážitek.

Grammy se dále rozhodlo, že také udělí zvláštní cenu Za zásluhy, kterou vybere určený výbor, a to za nejlepší píseň pro sociální změnu, která se snaží ocenit skladby, jež „obsahují textový obsah, který se zabývá aktuálním společenským problémem a podporuje porozumění, budování míru a empatii“.

Změny následují po několika letech změn v kategoriích Grammy, kterými se akademie snaží potlačit kritiku, že její výběr cen není inkluzivní a neodráží vývoj v hudebním průmyslu. „Jsme velmi rádi, že můžeme prostřednictvím nově zavedených cen a dodatků ocenit tyto rozmanité komunity hudebních tvůrců a pokračovat v kultivaci prostředí, které inspiruje ke změnám, pokroku a spolupráci,“ uvedl v prohlášení Harvey Mason Jr., generální ředitel akademie.

V roce 2020 provedla instituce se sídlem v Los Angeles řadu výměn názvů kategorií, včetně změny kontroverzní kategorie „Urban contemporary“ na „Progressive R&B“. Tento krok přišel v souvislosti s rostoucími obavami v hudebním průmyslu, že označení „urban“ je příliš obecné na to, aby zahrnovalo žánry včetně hip-hopu a R&B, které začalo označovat, a znevažovalo inovace černošských hudebníků.

Ceny Grammy jsou každoročně velmi populární a sledovanou událostí, kterou si řada hudebních fanoušků nenechává ujít. Při 64. udílení cen se během tohoto roku očekávalo, jak proběhne původně odložený přenos. Skvěle vystoupili Lil Nas X, BTS a Olivia Rodrigo, ale hip hop byl jako obvykle přehlížen a Silk Sonic a Jon Batiste pokračovali v tradici Grammy vybírat bezpečné vítěze mimo popový mainstream. Kontroverze se omezily na vítězství Louise CK za nejlepší komediální album a hluchý popis Virgila Abloha během sekce In Memoriam.

Mezi zábavnými momenty mezi moderátory patřil vtipný kousek Dua Lipy a Megan Thee Stallion s garderobou (za asistence Donatelly Versace), nebo Jared Leto, který vyjmenovával nominované v kategorii Nejlepší popové album, jako by četl seznam řeckých mýtických bohů. To jsou momenty, o kterých byste měli vědět.

Pokud jste i vy hudebním nadšencem a fandíte předávání ocenění, pak byste rozhodně měli sledovat dění během roku, které povede i k ocenění vítězů pro nově přidané kategorie.

KOMERČNÍ SDĚLENÍSouvisející články