Jak vybrat optimální životní pojištění? Pomoci může online kalkulačka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Zivotni pojisteni
Zdroj: Shutterstock

Životní pojištění je jedním z kroků, jak lze zabezpečit sebe i své blízké pro případ nepříznivých životních situací. V současnosti ale na českém finančním trhu najdete hned několik variant tohoto produktu – jak mezi nimi tedy volit? Podle jejich účelu a vašich potřeb. Rozhodování to může být někdy nelehké, není proto od věci si proces zjednodušit některými online nástroji.

Životní pojištění a co od něj čekat

Při výběru optimální varianty životního pojištění je důležité zvážit několik faktorů. Mezi tyto faktory patří například výše pojistného, délka trvání pojištění nebo výše pojistného plnění. Kalkulačka životního pojištění vám umožní porovnat ceny a výhody různých typů pojištění, celý proces rozhodování tak notně usnadňuje a pomáhá najít nejlepší variantu právě pro vaši situaci.

Než začnete životní pojištění hledat, je důležité zvážit, proč ho vlastně potřebujete a co od něj čekáte – může sloužit jako ochrana rodiny před finančními důsledky vaší smrti nebo lze využít i jeho spořicí či investiční potenciál. Podle vašich požadavků by se pak měla odvíjet i volba konkrétního pojištění.

Hlavní typy životního pojištění

Rizikové pojištění je základní variantou životního pojištění. Při jeho sjednání se stanoví výše pojistné částky, která je vyplacena v případě pojistné události. Pojištění se vztahuje jen na krytí rizika (obvykle smrti), ale je možné ho pomocí různých doplňkových balíčků rozšířit o rizika další.

Spořicí pojištění kombinuje krytí rizika s pravidelným spořením. Pojistné plnění se skládá z pojistné částky a spořicí složky.
Investiční životní pojištění umožňuje klientovi investovat své peníze do různých fondů (či podobných produktů) a tvořit si tak finanční rezervu. Výnosy z těchto investic jsou pak použity k financování pojistného krytí.

Kapitálové životní pojištění se podobá předchozímu (investičnímu), ale investiční riziko v tomto případě nese pojišťovna. Ta investuje vaše peníze podle vámi zvolené investiční strategie, kterou během trvání pojištění nelze měnit. Pojišťovna sice nezaručuje zhodnocení financí, po vypršení smlouvy ale dostanete minimálně částku do spoření vloženou.

Smíšené pojištění kombinuje prvky spořicího a investičního životního pojištění.

→ Pozor: nezaměňujte úrazové a životní pojištění. Rozsah krytí úrazového pojištění se omezuje pouze na situace způsobené úrazem, zatímco životní pojištění kryje všechny situace – úraz i nemoc.

Hlavní výhody životního pojištění

Finanční ochrana pro rodinu: V případě úmrtí usnadní životní pojištění situaci vaší rodině, ať už jde o náklady na pohřeb, splátku hypotéky, úvěry a další výdaje.

Spoření na budoucnost: Mnoho druhů životního pojištění kombinuje spořicí složku, která umožňuje spořit na budoucnost a tvořit si finanční rezervu či plánovat důchodový rozpočet.

Daňové výhody: V České republice je možné využít u životního pojištění daňové zvýhodnění. Pojištětec/poplatník daně si od daňového základu může odečíst zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve zdaňovacím období až do výše 24 000 Kč. Navíc jsou u nás osvobozeny od daně výnosy investiční složky životního pojištění.

Flexibilita: Životní pojištění nabízí různé druhy krytí, různou výše pojistného i dobu trvání a různé kombinace finanční ochrany a spoření. To umožňuje přizpůsobit si pojištění na míru svým potřebám.Související články