Jak zlepšit kvalitu služeb ve vaší společnosti? Řešením může být ISO certifikace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Kvalita sluzeb
Zdroj: Wright Studio / Shutterstock.com

Každá dobře fungující firma musí mít také správně nastavené vnitřní procesy. Už při založení společnosti je na to třeba myslet a včas nastavit postupy, delegovat odpovědnosti a pravomoci a také určit cíle, ke kterým chce firma směřovat. Přesně k tomu potřebujete ISO 9001. Jde totiž o normu, která se primárně zabývá systémem managementu kvality společnosti nebo také kvalitou řízení společnosti. Jejím cílem je dosáhnout toho, aby byla společnost na úrovni managementu ve špičkové kondici a vše probíhalo hladce a co možná nejefektivněji.

Hodí se norma i pro vás?

Často panuje všeobecné přesvědčení, že tato norma má význam pouze u velkých korporátů. To však není pravda – obvykle se hodí pro všechny druhy organizací bez ohledu na jejich velikost. Stejně tak najde své uplatnění ve společnostech, které se zaměřují na výrobu či distribuci výrobků, ale také u těch, které nabízejí servis či služby.

Cesta k veřejným zakázkám

Často se říká, že certifikace ISO je jedinou možností, jak se dostat do veřejných soutěží. To není tak úplně pravda, teoreticky je možné veřejnou zakázku získat i bez ní, ale jisté je, že šance jsou nižší. Velkou výhodou této mezinárodní certifikace je totiž především to, že výrazně zvyšuje důvěryhodnost společnosti a je určitou zárukou kvality. Zvyšuje se tedy vaše konkurence schopnost.

Je to spousta byrokracie

Samozřejmě platí, že získat a udržet si certifikaci není samo sebou a je nutné udržet si jisté nároky a standardy. Není to však administrativně komplikované ani byrokraticky ztěžující. Ve skutečnosti se vám díky této normě může podařit odhalit místa, kde se zbytečně papíruje a vhodně tyto procesy nahradit.

Existují i jiné normy

Samozřejmě nejde jen o tuto jedinou normu. Ve skutečnosti jsou takových norem stovky a je jen na vás, kterou si zvolíte pro vaši společnost. Velmi oblíbená je v poslední době také ISO environmentu 14001, která se zabývá především zvyšováním úrovně služeb s ohledem na životní prostředí.

Autor: redakceSouvisející články