Když je doma třeba tlak, využijte kompresor

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Komerční sdělení
kompresor
Zdroj: Alexeysun / Shutterstock

V domácnosti i na zahradě je zvýšený tlak potřeba poměrně často. Nemluvíme samozřejmě o krevním tlaku obyvatel bytu, nýbrž o tlaku, který jim poskytuje kompresor, a který se hodí pro celou řadu věcí. Jaký kompresor v takovém případě vybrat?

K čemu se hodí kompresor?

Kompresor dokáže v domácnosti pomoci s řadou věcí. Jeho prvním využití je samozřejmě spojené s nafukováním matrací, dětských hraček a samozřejmě i kol. Tím ale hranice užitečnosti kompresoru ani zdaleka nekončí.

Ani v domácí dílně by nemělo chybět kvalitní pneumatické nářadí v podobě nejrůznějších rázových utahováků, kladiv, brusek, nýtovaček a mnohého dalšího. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na tlakové pistole. I v tomto případě platí, že není kompresor jako kompresor.

Typy kompresorů

Kompresory lze dělit podle celé řady parametrů, to nejzákladnější dělení je ale založené na principu toho, jak v něm tlak vzniká. Pro velké profesionální dílny jsou vhodné šroubové kompresory. Ty charakterizuje vysoký výkon a kontinuální chod bez rázů, což je jistě výhodné, ale pro amatérské domácí použití zbytečné a v neposlední řadě velice drahé.

Pro domácí použití budeme v obchodech sahat po pístových kompresorech. I mezi nimi jsou ale podstatné rozdíly. Jedním z hlavních je přítomnost nebo naopak absence vzdušníku, tj. zásobníku tlakového vzduchu. Pokud se chystáte používat kompresor pro cokoliv náročnějšího, než je dofukování duše u kola, miřte výše a pořiďte si výkonnější pístový kompresor se zásobníkem.

Pozor si dejte také v případě, že máte v plánu využívat kompresor v souvislosti s něčím, co budete následně konzumovat (typicky samozřejmě pivní pípa). V takovém případě je nutné se vyvarovat používání kompresoru s olejovým mazáním. Je proto nutné volit bezolejové kompresory, ty mají sice obecně kratší životnost, ale kromě možnosti použít je i v potravinářství mají i snazší údržbu.



Související články