O své finance se můžete pohodlně starat i z mobilu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
finance mobilni telefon
Zdroj: Chinnapong / Shutterstock.com

Časy, kdy se inflace pohybovala hned několik let kolem nuly, jsou, zdá se, na nějakou dobu pryč. Stále více lidí proto hledá způsoby, jak inflaci překonat a ochránit hodnotu svých úspor pomocí investování. Vše dnes přitom zvládnete v pohodlí domova na chytrém telefonu.

Základem je mobilní bankovnictví

Smart banking neboli bankovnictví na chytrém telefonu dnes nabízí všechny velké banky na českém trhu. Mobilní bankovnictví je dnes již tak pokročilé, že v drtivé většině případů není vůbec nutné fyzicky navštěvovat kamennou pobočku. Kromě klasických úkonů, jako je zadání platby, totiž dokážete přes telefon nový účet založit, změnit osobní údaje, nebo dokonce vyřídit žádost o hypoteční úvěr.

V kontextu investování se vám ale mobilní bankovnictví bude hodit především právě pro posílání finančních obnosů z běžného účtu do výnosnějších produktů a aktiv.

Dávají v dnešní době smysl spořicí produkty?

Ačkoliv se banky předhánějí v tom, která rychleji nabídne vyšší výnos na spořicím účtu, realita je taková, že úrokové sazby jsou hluboko pod inflací. Na spořicích produktech byste si proto měli nechat jen základní životní rezervu ve výši 3 až 6 vašich pravidelných měsíčních výdajů. Nebudete tak mít strach z toho, že v případě nenadále životní situace nebudete mít dostatek peněz a dostanete se do finančních problémů. Zároveň ale můžete zbytek svého peněžního majetku převést na produkty výnosnější.

Finanční trhy klesají, jde o příležitost?

Půjde přitom o převod do investičních produktů. Vaším cílem budou finanční trhy, na kterých se obchodují akcie, dluhopisy, komodity, světové měny nebo kryptoměny.

Jenže kvůli obavám z růstu úrokových sazeb, celosvětové recese a globální politické nestabilitě již několik měsíců mnohá aktiva klesají na hodnotě a z rekordních výšin se postupně propadají. Neplatí to přitom pouze o akciích, ale například i o kryptoměnách.

A tak zatímco jedna část investorů předpovídá kryptoměnám zánik, druhá v aktuálním poklesu hodnoty vidí ojedinělou příležitost k nákupu. K obchodování kryptoměn slouží crypto burza. Za české koruny můžete svůj první bitcoin koupit například na české kryptoměnové burze Coinmate.

Na trhy s akciemi se zase dostanete prostřednictvím brokera, kterého si můžete zřídit u několika českých i zahraničních společností. I v těchto případech přitom zvládnete nákupy provádět přes chytrý telefon, skvělé jsou pak smartphony pro sledování aktuálního vývoje na trzích.

Mobilní telefon často poslouží i v případě, kdy k investování používáte webové rozhraní na svém počítači. Stále častěji je totiž pro přihlášení vyžadováno takzvané dvoufaktorové ověření (2FA). Že se ke svému účtu skutečně přihlašuje jeho majitel, tedy potvrdíte nejčastěji opsáním kódu ze svého mobilu, někdy ale stačí jen potvrdit přihlášení z mobilní aplikace.

V případě kryptoměn k tomuto účelu zase může (kromě jiného) sloužit hardwarová peněženka, což je i případ zmíněné kryptoměnové burzy Coinmate.

KOMERČNÍ SDĚLENÍSouvisející články