Údržbu velkoformátových tiskáren: 4 tipy, jak na to 

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Tiskarna
Zdroj: FUN FUN PHOTO / Shutterstock.com

Určitě to znáte. Potřebujete rychle něco v práci na poslední chvíli vytisknout a tiskárna nefunguje. Buď se najednou začne aktualizovat, nebo se v horším případě nerozjede vůbec. Kromě pravidelného servisu tiskárny a dobré údržby ovlivňují správný chod tiskárny i další faktory. Přečtěte si všechny tipy, jak se správně starat o tiskárnu, aby fungovala efektivně a bez problému co nejdéle.  

  1. Dejte pozor na prach 

Prach nesvědčí žádnému elektrickému zařízení, včetně tiskáren. V určité míře se práší všude, ale je dobré přítomnost prachu minimalizovat. Může se totiž stát, že se dostane do vnitřku tiskárny, kde ucpe trysky, a tím může dojít ke zhoršení kvality tisku, nebo zničení tiskárny.  

Příklad zpraxe: Lukáš je zaměstnaný ve firmě, kde pracují se dřevem.Součástí dílny byla i velkoformátová tiskárna. Protože jim delší dobu nešly vytisknout správně technické výkresy, tak Lukáš zavolal servis na jejich HP tiskárnu. Technik přijel, tiskárnu vyčistil a Lukášovi a kolegům oznámil, že by měla být tiskárna přesunutá do místnosti, kde se tolik nepráší. Tiskárnu tak přesunuli zdílny do vedlejší kanceláře a od té doby tiskárna funguje bez problému. 

  1. Tiskárnu pravidelně používejte 

Tenhle tip platí spíše pro inkoustové tiskárny. Pokud na inkoustové tiskárně dlouho nic netisknete, může dojít k zaschnutí inkoustu. Je proto dobré alespoň jednou týdně něco vytisknout. Zároveň je lepší u inkoustových tiskáren tisknout v pravidelných intervalech menší objemy než velké jednou za čas. Dodržováním tohohle pravidla předejdete častému servisu vaší tiskárny. 

  1. Používejte originální náplně do tiskárny 

Když vám dojde náplň do tiskárny a začnete hledat novou na internetu, tak na vás vyskočí spousty možností; originální od výrobce vaší tiskárny, které jsou většinou dražší, a pak alternativní, které jsou zpravidla levnější. Jenže neoriginální náplně vás ve skutečnosti vůbec levněji vyjít nemusí, protože můžou zkrátit životnost tiskárny.  

V případě inkoustových tiskáren je nejzranitelnější místo tisková hlava, která obsahuje mikroskopické trysky. Složení inkoustu má vliv na správné dávkování a zachování funkčnosti těchto trysek. Výrobci inkoustů si proto složení svých náplní pečlivě hlídají, aby si udrželi konkurenční výhodu. Alternativní inkousty tak mají jiné složení a hustotu, a tím můžou poškodit tiskovou hlavu, jejíž výměna bývá ekonomicky nevýhodná a je jednodušší pořídit novou tiskárnu. 

U tonerových tiskáren se používáním nevhodného inkoustu může poškodit víc částí. Tonery mají přesně definované chemické složení, a díky tomu mají přesně dané fyzikální vlastnosti, na jejichž základě jsou pak nanášené na papír. V případě použití alternativních náplní může docházet ke zhoršování tisku postupným ničení tiskárny, které pak vyústí v úplné odstavení zařízení. Defekty pro zařízení nemusí být fatální a servis může tiskárně navrátit její plnou funkčnost, ale výrobcem garantovaná životnost jednotlivých komponent se výrazně sníží.  

Zlaté pravidlo tedy zní – používejte originální náplně od výrobce tiskárny. Například kupujte HP náplně a ušetříte za nákladný servis HP tiskáren. 

  1. Tiskárnu pravidelně aktualizujte 

Stejně jako vaše chytré zařízení, i tiskárna potřebuje pravidelné aktualizace, aby správně fungovala a byla kompatibilní s ostatními zařízeními. Aktualizace navíc často obsahují vylepšení výkonu, opravu chyb a optimalizaci spotřeby. Díky tomu ušetříte na nákladech spojených s provozem tiskárny.  

V případě, že sháníte servis velkoformátových HP tiskáren v Praze, obraťte se na Copy General. Firma má přes 30 let zkušeností a 30 % oprav vyřeší ještě v den nahlášení.  Související články