V jakých zemích je nejvíc milovníků kávy? Tohle je TOP 10 zemí!

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Kavovar
Zdroj: Shutterstock

Po celém světě je káva jedním z nejoblíbenějších nápojů ze všech. Konkurovat jí může jedině čistá voda. Dnes se podíváme na deset států, které se za rok 2022 dostaly do čela seznamu. Možná budete překvapení, že Česká republika ani USA tam nejsou.

TOP 3 země v konzumaci kávy jsou:

• Finsko,
• Norsko,
• Dánsko.

Finsko a Norsko

Ve Finsku pijí lidé 4 šálky kávy na osobu, což dělá 26 kilogramů kávy ročně. Jedná se ale jen o průměr. Mnoho Finů pije osm nebo devět šálků denně. Mrazivé teploty a dlouhé zimy podporují jejich chuť na kávu. Tento horký nápoje jednoduše součástí jejich kultury.

Na druhém místě je Norsko. Tento severský stát pije v průměru 3 šálku na osobu. Mnoho lidí ale pije 5-6 šálků každý den. Kávovary má doma prakticky každý, protože si bez nich nedokáží představit život. I zde je vysoká spotřeba jistě zapříčiněná nízkými teplotami.

Dánsko a Island

Další severskou zemí na seznamu je Dánsko. Zde je průměr 2 šálky kávy na osobu. V současnosti jsou u nich

oblíbené hlavně lokální pražírny s výběrovou kávou. Nesoustředí se proto pouze na kvantitu tohoto nápoje, ale také na jeho vysokou kvalitu.

Island je sice poměrně malá země, ale ve světě kávy jsou velmi známí. Pěstuje se tam již desítky let a pochází od nich velmi kvalitní zrna. Všechny místní kavárny jsou nezávislé a celá země se pyšní jednou z nejlepších káv na světě. Není proto žádným překvapením, že se nachází tak vysoko na tomto seznamu.

Nizozemí a Švédsko

Holandsko je známé mnoha produkty a jedinečnou kulturou. Místní lidé konzumuje průměrně 1,9 šálku kávy denně. Tím se dostali na páté místo tohoto seznamu. Kávu mají zapsanou dokonce i ve svých dějinách, protože se stali prvními cestovateli, kteří přivezli kávovníky do Evropy.

Ani na šestém místě neopustíme severské země. Švédsko patří k dalším evropským zemím, kde si lidé užívají asi 18 kilogramů kávy za rok. Ve slovníku najdete tento nápoj označený jako „fika“, což znamená i dobrou konverzaci.

Švýcarsko a Belgie

Ve Švýcarsku v posledních letech došlo k velkým inovacím a Švédi neustále přináší nové způsoby, jak si připravit vynikající kávu. Vyzkoušet můžete např. jejich nápoj Luzerner Kafi, který se skládá z červeného vína a slabé kávy. Nemůžeme se proto divit, že jí také hodně vypijí.

V Belgii také místní lidé přichází s novými nápoji z kávových zrn. Ochutnat můžete Brûlot, což je espresso s cukrem, skořicí, citronovou kůrou, teplým koňakem a hřebíčkem. V kavárně vám ho před konzumací ještě zapálí, abyste si užili nejen chuť, ale také malou show.

Lucembursko a Kanada

Lucembursko patří mezi nejmenší země na světě, ale místní lidé milují pití tohoto nápoje. V této malé zemi najdete tisíce kaváren a každý z obyvatel vypije asi 14 kilogramů za rok. Jestli tam pojedete na dovolenou, měli byste zkusit jejich hřejivé nápoje.

Jedinou zemí mimo Evropu na tomto seznamu je Kanada. Podle průzkumu Kanaďané vypijí asi 14 kilogramů kávy ročně a zároveň se jedná o nejprodávanější nápoj v celé zemi. I zde najdete úžasné kavárny, ve kterých si užijete vynikající pochoutky, včetně jejich slavných koláčů a košíčků.Související články