Putin dostal vakcínu. Nikdo to ale neviděl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
putin
Zdroj: Profimedia

Podle mluvčího Dmitrije Peskova dostal ruský prezident Vladimir Putin v úterý vakcínu proti onemocnění covid-19. Na základě jeho slov se cítí dobře. Očkování se obešlo ale bez kamer a nikdo ani neví, jakou vakcínu dostal.

Prezidentův mluvčí podal strohé vyjádření. „Putin byl očkován proti coronaviru. Cítí se dobře. Zítra bude normálně pracovat,“ uvedl pro zahraniční CNN Peskov . Celý proces se ale odehrál za zavřenými dveřmi, novináři tak neměli možnost pořídit jakékoliv fotografie, nebo videozáznam.

A jakékoliv materiály asi prezidentova kancelář nezveřejní. „Bude vám muset stačit naše slovo,“ dodal mluvčí. Skoupý ale je i v otázce na to, jak vakcínu Vladimir Putin skutečně dostal. Kreml řekl, že v žádném případě nebude podávat informace.

Nikdy nebyl zastáncem očkování na kameru

Novináři se během očkování jeho mluvčího ptali, proč se nenechal očkovat veřejně, jako například jiní prezidenti. Peskov na to nereagoval a pouze zdůraznil, že i přesto všechno Putin dělá mnohé v rámci podpory očkování.

Prezident věnuje poměrně významnou část své pracovní doby na akce, rozhovory a setkání související s očkováním, výrobou vakcíny a tak dále,“ vysvětluje situaci mluvčí a dodává, že prezident nikdy nebyl zastáncem veřejného očkování před zraky kamer.

Peskov ještě doplnil, že Kreml nebude podávat žádné informace o tom, jakou vakcínu skutečně dostal. „Záměrně neprozradíme, jakou vakcínu prezident dostal. Všechny tři ruské vakcíny jsou naprosto spolehlivé a účinné,“ prohlásil Peskov. Jisté ale je, že jde o jednu ze tří ruských vakcín: Sputnik V, EpiVacCorona a CoviVac.

Udělal to kvůli nevěřícím Rusům

V loňském srpnu Vladimir Putin veřejnosti oznámil prvenství ve schválení ruské vakcíny proti onemocnění covid-19. Tamní list Vedomosti ale poukázal na fakt, že už v té době Kreml nebyl schopen jasně říci, kdy se bude hlava státu skutečně očkovat.

Někteří odborníci však tvrdí, že se Putin nechal oočkovat i z toho důvodu, aby motivoval spoluobčany, kteří ve vakcíny nevěří a mají z nich určitým způsobem strach. Na základě průzkumu společnosti Levada Center vyplývá, že se chce nechat naočkovat pouze 30 procent populace.

Prezidenta ruské Národní agentury pro bezpečnost pacientů a nezávislou lékařskou expertizu Alexej Starčenko se domnívá, že lidé se coronavirusu nebojí a řeší to tak, že pokud se přeci jen nakazí v nemocnici je přeci vyléčí. Rusko má 146 milionů obyvatel, z toho je naočkováno něco kolem 4 procent, tedy něco málo přes 6 milionů obyvatel.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články