Babí léto sice nedorazilo, v týdnu se ale můžete těšit na léto „tereziánské“

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pocasi podzim slunce
Zdroj: Shutterstock

Babímu létu letošní počasí příliš nepřálo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se ale můžeme těšit na takzvané „tereziánské léto“, které začne už v úterý a vydrží nejméně do soboty. Teploty tak budou během dne atakovat 20stupňovou hranici.

Pondělní počasí zatím příliš letní nebude. Od západu bude totiž postupovat tlaková níž, která bude doplněna chladným a vlhkým vzduchem ze severozápadu. Obloha tak bude spíše oblačná a na některých místech se mohou objevit i srážky. Jejich četnost bude růst s vyšší nadmořskou výškou.

Teploměr přes den ukáže 12 až 16 °C, přičemž na horách to bude pouhých 7 stupňů. Vítr bude vát na většině území západní až severozápadní s rychlostí 4 až 9 metrů za sekundu. Ovšem na východě Česka může jeho rychlost dosahovat až 15 m/s.

Úterý bude ještě zatažené

V noci z pondělí na úterý se opět mohou objevit přeháňky, a to především na horách. Mlhy se ale budou objevovat jen ojediněle. Teplota bude dosahovat 11 až 7 stupňů Celsia, na jihozápadě Čech ale může klesnout až ke 4 °C. Vítr bude postupně slábnout až k 3 metrům za sekundu.

Ani v úterý ráno se obyvatelé České republiky slunce ještě nedočkají. Obloha bude oblačná až zatažená, během dne se ale bude postupně vyjasňovat a v odpoledních hodinách už bude na většině území až skoro jasno.

Díky tomu trochu poskočí také teploty. Během dne tak teploměr ukáže 14 až 18 °C. Na horách bude ale opět chladněji, teploty se tam budou pohybovat kolem 9 °C. Vítr bude mírný a k večeru bude ještě více slábnout.

Od středy začne „léto“

Ve středu se konečně dočkáme toho, na co se většina lidí po rychlém nástupu podzimních plískanic těšila — oteplení a sluníčka. „Do České republiky, sužované již přes půl měsíce chladem, přinese alespoň na několik dní pozdní léto, nazývané v tomto období jako tereziánské,“ uvádí na svém facebooku ČHMÚ.

V polovině pracovního týdne se tak objeví skoro jasná až polojasná obloha. V noci sice teploměr ukáže pouze 6 až 2 stupně Celsia, ve dne se ale teploty vyšplhají k příjemným 17 až 21 °C.

Rostoucí tendenci bude mít teplota i ve čtvrtek, a to jak v noci, kdy bude dokonce 11 až 7 °C, tak ve dne, kdy se můžeme těšit na 18 až 22 stupňů. Obloha bude opět jasná a polojasná.

Na některých místech se může přece jen zatáhnout, a objevit se mohou dokonce i přeháňky. Bude se jednat především o sever či severozápad republiky. Vítr bude mírní jižní, který se postupem času bude měnit na severozápadní.

Úplně stejné počasí jako ve čtvrtek předpokládá ČHMÚ také v pátek. Tedy obloha bude opět jasná až polojasná s ojedinělou oblačností, kterou mohou doprovázet také přeháňky. Teploty přes den opět 18 až 22°C. Vítr bude slabý a jeho rychlost nepřesáhne 4 m/s.

Zdroj: ČHMÚ, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články