Hurikán na Floridě si pravděpodobně vyžádal stovky obětí. Může jít o největší katastrofu svého druhu za posledních 500 let

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
hurikan florida
Zdroj: Profimedia

Hurikán Ian řádící na Floridě má podle nepotvrzených informací na svědomí až stovky lidských životů. Podle guvernéra Floridy Rona DeSantise způsobila tropická bouře historické ztráty, píše BBC. Počet obětí prozatím nelze říci přesně, záchranáři se stále snaží pomoci lidem pod troskami budov.

„Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu,“ řekl stanici ABC News šerif okresu Lee Carmine Marceno. O nepřesných číslech promluvil i americký prezident Joe Biden.

Podle jeho slov může být počet obětí opravdu vysoký, a hurikán Ian by se dokonce mohl stát přírodním jevem svého druhu, který zabil na území Spojených států nejvíce lidí. Prezident to uvedl podle NBC News ve svém projevu, při kterém ve čtvrtek oznámil, že počet identifikovaných obětí je zatím 12.

Bojí se jeho návratu

Po středečním řádění byl hurikán americkou meteorologickou stanicí podle agentury AP dočasně označen jako tropická bouře, snížilo se totiž nebezpečí, které představoval. Ve čtvrtek k večeru se ale vrátil do původního stavu a znovu zabíjel a ničil.

Meteorologové se tak obávají toho, že by mohl udeřit znovu. To komplikuje práci i záchranářům, kteří se pokouší z trosek dostat přeživší. Lidí čekajících na záchranu jsou i podle Bidena tisíce.

Nejhorší za 500 let

Někteří lidé mluví o tom, že by mohl být hurikán tím nejhorším za posledních 500 let. Kromě obětí na životech napáchal velké škody na významných historických stavbách, přinesl s sebou také záplavy, po kterých skončily tisíce lidí bez domova.

Seznam Zprávy uvádí, že minimálně na několik dní skončilo bez proudu více než milion domácností. Joe Biden slíbil, že postiženou oblast navštíví, jakmile to podmínky dovolí. Dále řekl, že federální vláda pokryje veškeré výdaje, které Florida vydá na řešení situace.

Hurikán nadělal nejvíce škod v okrese Lee, dále pak v sousední oblasti Charlotte, kde bylo hned prvního večera potvrzeno 6 mrtvých. Patřil k nim i osmnáctiletý mladík nebo třicetiletý otec pětičlenné rodiny, uvádí AP.

„Hurikán Ian bude jeden z pěti největších hurikánů, který kdy zasáhl poloostrov Floridy,“ uvedl DeSantis s tím, že v mnoha ohledech se dostane bouře na první místo. „Myslíme si, že na některých místech stoupla hladina vody až o 3,6 metrů. Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak velké dopady bude mít,“ dodal.

Zdroj: BBC, ABC News, NBC News, AP News, Seznam zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články