Kdo si na tento týden naplánoval dovolenou, udělal dobře. Tento týden budou supertropická vedra

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vysoke teploty vedro
Zdroj: Pheelings media / Shutterstock.com

Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří si tento týden vybírají dovolenou, určitě to byla správná volba. Už od pondělí totiž bude nádherně, teploty kolem třicítky a samozřejmě spousta slunce.

V pondělí budou teploty ještě v „normálu“, kolem třiceti stupňů. V úterý už ale hrozí teploty až 36 stupňů, počasí se pokazí až ve čtvrtek, kdy sice budou hrozit bouřky, ale zároveň vysoké teploty budou pokračovat. Po celý týden tak bude možné vyrazit na koupaliště nebo k rybníku.

Už od pondělí tropické teploty

Vysoké teploty budou dané tím, že se přes střední Evropu dostává tlaková výše a díky tomu bude v České republice teplejší vzduch. První pracovní den tohoto týdne bude jasno až polojasno, teploty se nepřehoupnou přes 30 stupňů. Na horách bude kolem 19 stupňů.

V úterý bude také jasno, noční teploty klesnou na 15 až 11 stupňů, přes den se vyhoupnou na 30 až 34 stupňů. V západních Čechách mohou dokonce vystoupat na 36 stupňů. Slabý vítr bude mít sílu pouze do 4 m/s.

Ve středu bude podobné počasí jako v úterý, ale teploty budou ještě o kousek vyšší. Jasnou oblohu od odpoledne vystřídají mraky a postupně se zatáhne. Nejnižší noční teploty klesnou na 18 až 14 stupňů, přes den se vyšplhají na 32 až 36 stupňů.

V západních Čechách budou teploty ještě o dva stupně výše. Vát bude stejně jako v úterý slabý vítr, který bude mít sílu 2 až 6 m/s. Ve čtvrtek už hrozí dešťové přeháňky a na některých místech také bouřky, píše ČMHÚ.

Tropické teploty budou také v noci

V noci ale budou teploty také tropické, mezi 20 až 16 stupni. V Čechách pak budou přes den mezi 27 až 31 stupni, na Moravě a ve Slezsku mohou lidé očekávat 32 až 36 stupňů. V pátek se teploty trochu umírní, i tak ale bude velké vedro.

Přes den bude jasno až polojasno, ojediněle se na severovýchodě mohou objevit přeháňky nebo bouřky. V noci teploty klesnou na 18 až 14 stupňů, nejvyšší denní teploty vystoupají na 27 až 31 stupňů, na jihovýchodě republiky bude až 34.

„Mimořádně velká vlna horka bude dnes a zítra vrcholit v západní Evropě. Teploty budou stoupat ke 40 °C ve Francii, zemích Beneluxu, v Německu a také ve Velké Británii. Je to vůbec poprvé, co britská meteorologická služba Metoffice vydala nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami a také poprvé, co předpovídají teplotu 40 °C,“ píší meteorologové na facebooku.

Meteorologové a nejen ti upozorňují na to, že je potřeba dbát hlavně na pitný režim, a nezdržovat se na přímém slunci především v brzkých odpoledních hodinách. Doporučuje se také přisolit si jídlo, a také se ochlazovat vlažnou vodou.

Zdroj: Facebook, ČMHÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články