Evropa bojuje s požáry, v Británii očekávají horka, jaká země ještě nezažila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
horka pocasi
Zdroj: Shutterstock

Neskutečná horka sužují Evropu. Na jejím jihu bojuje řada zemí s požáry. Hoří lesy ve Francii, Španělsku, Itálii i Portugalsku. Jednou ze zemí, kde je v současné době situace nejkritičtější, je Velká Británie. Tam byl vyhlášen čtvrtý stupeň výstrahy před vedry. Teploty totiž stoupají nad 40 °C, a může tak docházet i k onemocněním či úmrtím jinak zdravých lidí.

Požáry vznikající od obrovských veder mají na svědomí už i život. Pilot, který zasahoval při hašení se svým letadlem havaroval a tragédii nepřežil, informuje dokonce iDNES. Celkově mají vedra na svědomí jen v Portugalsku už 600 osob. Ve Francii se muselo kvůli požárům evakuovat 14 tisíc osob.

Tam je situace nepříznivá nejen kvůli vedrům, ale také větru, který komplikuje hašení požárů. Vedra komplikují situaci i u nás.

„Bojím se o zdraví svých blízkých. I já pociťuji, že se mi v těchto tropických teplotách špatně dýchá. Ale mým rodičům je přes 70 a sami o sobě mají zdravotní problémy. Denně trnu hrůzou, zda se jim něco nestane,“ svěřila se pro Přehledně24 paní Petra z Třeboně.

Jet stream

V časopise Nature Communications vyšla začátkem července studie, která popisuje, že letošní vedra v Evropě jsou skutečně horší než kdy doposud byla. Může za to podle všeho takzvaný jet stream (česky tryskové proudění).  „Jet stream se většinou vyskytuje v troposféře pouze jednou, a to přibližně v subtropických oblastech,“ vysvětlil pro Přehledně24 Michal Kozubek.

„Během posledních let ale byl pozorován výskyt ještě druhého (slabšího) jet streamu ve vyšších zeměpisných šířkách (hlavně nad Euroasijským kontinentem), což má velký vliv na počasí v celé Evropě,“ dodává odborník z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Ačkoli v České republice pociťujeme situaci velmi výrazně, v jiných zemích jsou na tom daleko hůře. Velká Británie se v současné době potýká s takovými horky, že musela například uzavřít železniční tratě a připravit i celou řadu dalších opatření.

Rekordní dokonce i noční teploty

V Británii je v současné době vyhlášen červený poplach varující před teplotami až 40 °C. V noci se má teplota pohybovat nad dvacítkou, v Londýně v některých místech dokonce přesáhne rekordních 25 °C. Před vedry varují i sociální sítě, které mapují aktuální situaci.

Kvůli teplotám v zemi omezují některé školy svůj provoz, přerušena byla v některých místech také hromadná doprava. Dopravní společnost Network Rail doporučila lidem, aby nejezdili vlaky. Tam, kde nebude doprava zrušena, bude výrazně zpomalena, protože vedrem dochází i k roztažení kolejnic.

Naopak zmírnit by dnes po týdnu veder měla vlna ve Španělsku, kde se lidé dočkají mírného ochlazení, podle odborníků je ale jásot ještě předčasný. Velmi pravděpodobně totiž velkou část zemí Evropy budou vedra ještě dlouhé týdny sužovat.

Zdroj: iDNES, My London, Česká televize, Přehledně24, Nature Communications, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články