O víkendu dorazí déšť i bouřky. Pomůže příroda v boji s ohněm?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pocasi dest
Zdroj: A3pfamily / Shutterstock.com

Zbytek týdne bude, co se počasí týče, ve znamení zatažené oblohy. O víkendu očekávejte nejen déšť, ale také bouřky, na některých místech budou také padat kroupy.

Teploty ale budou stále velice příjemné. Zapršet by mohlo po celé republice, což by výrazně ulehčilo práci hasičům, kteří bojují s požárem v Českém Švýcarsku. Oheň již zničil desítky hektarů lesa a také několik domů. Jaké počasí tedy můžete následující čtyři dny očekávat?

Nadále platí výstraha před vznikem požárů

„Oblast Českosaského Švýcarska postižená požárem se tedy, stejně jako zbytek republiky, může dočkat srážek zejména v pátek a v sobotu. V pátek tam spadne 0 až 5 mm, jen při případné bouřce s malou pravděpodobností kolem 40 mm,“ uvádí meteorologové na facebooku.

„V sobotu lze srážek očekávat poněkud více, 5 až 20 mm.“ Nadále by ale lidé měli být v přírodě opatrní. „Výstraha před vznikem a šířením požárů ovšem zůstává pro Čechy v platnosti až do odvolání,“ doplňují.

Ve čtvrtek bude na většině území polojasno, ráno se mohou objevit mlhy. Noční teploty 14 až 10 stupňů, přes den se vyšplhají na 24 až 28 stupňů. Na Šumavě může být pouze 21 stupňů. V pátek se počasí trochu pokazí, ale teploty budou stejně příjemné, uvádí ČHMÚ.

Dočkáme se konečně pořádného deště?

Bude oblačno až zataženo, na většině území pak déšť nebo přeháňky. Místy se objeví bouřky. Noční teploty klesnou na 18 až 14 stupňů, nejvyšší denní ale budou atakovat 30 stupňů Celsia. V bouřkách může vítr zesilovat, jinak ale bude vát slabý nebo mírný.

V sobotu bude také obloha zatažená, znovu očekávejte déšť nebo přeháňky. V Čechách pak bude večer oblačnost ustávat. Noční teploty budou stejné jako v pátek, a to mezi 18 až 14 stupni. Přes den se trochu ochladí, připravte se na 21 až 25 stupňů.

Poslední červencový den se obloha malinko vyjasní. Přeháňky už budou pouze ojediněle, na východě území pak bude zataženo, místy déšť. Noční teploty budou mezi 15 až 11 stupni, denní se vyhoupnou na 22 až 26 stupňů. Konečně se tak dočkáme ochlazení a snad také deště.

Ten může pomoci hasičům, kteří bojují s ohněm na Hřensku. Hořet začalo již o víkendu a hasiči se několik dní snaží dostat ho pod kontrolu. Bohužel jim to stěžuje nejen terén, ale právě počasí – vítr totiž oheň rozhání na další a další místa, což zaznamenali třeba i obyvatelé Prahy, kteří několik dní mohli v metropoli cítit kouř.

Zdroj: ČHMÚ, Facebook

Autor: Raina TomanováSouvisející články