Čtvrtá dávka vakcíny proti onemocnění covid-19 dle studie výrazně zvyšuje ochranu před nemocí a snižuje úmrtnost seniorů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ockovani_senior
Zdroj: Shutterstock

Letos v lednu izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že začalo aplikovat čtvrtou dávku vakcíny Pfizer/BioNTech osobám nad 60 let, píše ČTK. Následně vědci začali zkoumat, jestli a případně jak čtyři dávky vakcíny změní průběh onemocnění u seniorů. Nově zveřejněné výsledky studie jsou velmi pozitivní.

Po objevení varianty omikron na podzim roku 2021 bylo v prosinci téhož roku v Izraeli schváleno podání čtvrté dávky lidem nad 60 let. Důvodem bylo posílení imunity zranitelné věkové skupiny proti agresivnější variantě viru, ale také snaha sledovat vývoj a šíření varianty omikron, která má mnohem více mutací než ty předchozí.

Výsledky izraelské studie publikované v odborném časopise JAMA Internal Medicine 23. června 2022 ukazují, že po podání dávky vakcíny lidem chronicky nemocným a umístěným v zařízení dlouhodobé péče narostla ochrana před infekcí o 34 procent, před hospitalizací pro lehké až středně těžké a těžké onemocnění o 64 až 67 procent, a před úmrtím dokonce o 72 procent.

Izrael je v očkování napřed

Studii vypracovali vědci z Ben Gurionovy univerzity v Negevu ve spolupráci s izraelským ministerstvem zdravotnictví. Sběr dat probíhal v Izraeli mezi 10. lednem a 31. březnem letošního roku u dlouhodobě nemocných lidí a seniorů v domovech důchodců starších 60 let. Studie se účastnilo 24 088 příjemců čtvrté dávky vakcíny a 19 687 jedinců, kteří dostali pouze třetí dávku. Dle dostupných zjištění vědců čtvrtá dávka vakcíny zdvojnásobuje ochranu před nákazou.

„Nejdůležitějším sdělením je, že čtvrtá dávka chránila ty nejzranitelnější seniory, kteří jsou v pobytových zařízeních,“ cituje ČT24 spoluautorku studie Khitam Muhsenovou z Telavivské univerzity. „Čtyři dávky snižují počet hospitalizací a úmrtí. Zachraňuje to životy,“ dodala epidemioložka a uzavřela své vyjádření slovy: „Rozhodnutí očkovat ohrožené skupiny obyvatel čtvrtou dávkou bylo moudré, zachránilo to životy.“

Reakce ze Švédska

Dle webu CNN Prima News se výsledky studie začali zabývat vědci po celém světě, konkrétně například švédská studie publikovaná 13. července ve vědeckém časopise The Lancet Regional Health s názvem Účinnost čtvrté dávky vakcíny mRNA covid-19 proti úmrtnosti ze všech příčin u rezidentů zařízení dlouhodobé péče a u nejstarších lidí: Celostátní retrospektivní kohortová studie ve Švédsku výsledky izraelské studie potvrzuje.

Sběr dat tentokrát probíhal ve Švédsku také v zařízeních dlouhodobé péče (LTCF), ale vědci se zaměřili na výrazně starší věkové skupiny. Dle informací ze studie byl průměrný věk seniora 86,4 let.

„Čtvrtá dávka mRNA vakcíny covid-19 snížila krátkodobé riziko úmrtí ze všech příčin asi o 40 % u obyvatel LTCF a o více než 70 % u nejstarších starý žijící doma v období, kdy dominovala Omicronová varianta SARS-CoV-2. Po dvou měsících se zdálo, že ochrana začala mírně klesat,“ komentují výsledky studie její autoři, vědci z univerzity ve městě Umeå.

„Naše zjištění naznačují, že podpora vysokého příjmu čtvrté dávky může pomoci zabránit předčasné úmrtnosti u křehkých starších jedinců a že včasné podání dávek je důležité,“ dodávají.

Účinnost čtvrté dávky na nové subvarianty BA.4 a BA.5, které jsou v současné době v Evropě na vzestupu, zatím není známá.

Zdroje: ČTK, ČT24, JAMA Internal Medicine, CNN Prima News, The Lancet Regional Health

Autor: Veronika HolcováSouvisející články