Od čtvrtka čekají meteorologové nástup té pravé zimy. Varují před sněhem a silnými mrazy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zima snih
Zdroj: Shutterstock

Zatímco ve středu se místy na území České republiky objeví ještě i slunce a teploty se budou držet spíše nad nulou, už k večeru začne přituhovat a v podvečerních hodinách se podle předpovědi můžeme setkat i s námrazou. Ta bude předzvěstí chladného počasí, které nastane v dalších dnech.

Ve čtvrtek ráno bude podle Českého hydrometeorologického ústavu kromě silné mlhy komplikovat situaci na ulici i silnici také ledovka, která se bude držet celý den. Teploty se budou podle slov odborníků držet kolem nuly a vát může ledový vítr.

Kromě toho se dá především na horách, místy ale i v nížinách očekávat sněžení. Tentokrát by měl sníh nějaký ten čas vydržet a teprve teď nastává podle meteorologů ta pravá zima. Především řidiče tak varují na všech sociálních sítích se svými předpověďmi.

Poslední teplejší den

Podle ČHMÚ je středa posledním teplejším lednovým dnem, během kterého se bude objevovat slunce a teploty poskočí i několik stupňů nad nulu. Od čtvrtka se dá očekávat silné ochlazení, sněžení a především ranní a večerní mrazy s mlhami.

Ve čtvrtek bude přibývat oblačnosti nejvíce od severozápadu. Sněžení očekávají meteorologové zpočátku jen v místech od 400 metrů nad mořem, později ale i v nížinách a dalších oblastech. Noční teploty ze středy na čtvrtek klesnou až k -3 stupňům, ze čtvrtka na pátek pak až k -5 stupňům Celsia.

Vítr bude západní až severozápadní, jeho rychlost se bude pohybovat zhruba mezi 5 až 10 metry za sekundu. K večeru se pak vytvoří silné mlhy, které naznačí, že v pátek na tom počasí nebude jinak. Naopak začne přituhovat a ještě před víkendem na většině území pravděpodobně nasněží.

Výrazné varování pro řidiče

„Zítra pozor na silnicích! Přes naše území budou přecházet husté sněhové přeháňky, které přinesou minimální dohlednost, silnější vítr a rychlou tvorbu sněhové pokrývky i v nížinách. Během chvíle se tak na silnicích utvoří vrstva sněhu a samozřejmě tak rychlá změna může vést ke komplikacím a dopravním nehodám,“ varuje na svém facebooku in-počasí.

„Nejintenzivnější přeháňky se očekávají kolem poledne. Ojediněle se objeví i sněhové bouřky,“ dodává výhružný příspěvek. V pátek navíc vítr zesílí a na některých místech bude vát rychlostí až 15 metrů za sekundu. Navečer se pak objeví silné mrazy, které přetrvají do sobotního rána.

Víkend bude chladným a zataženým, na východní polovině republiky se ojediněle objeví i polojasno, mělo by však sněžit. Díky teplotám držícím se na nule se navíc sníh tentokrát udrží i déle než pár hodin. Oteplení očekávají meteorologové až v polovině příštího týdne.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, Facebook, in-pocasi.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články