Výstraha meteorologů: Bude mrznout, ovocné stromy se mohou poškodit

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
jarni pocasi
Zdroj: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia

I když máme za polovinou jarního měsíce dubna, mrazů se nezbavíme. Počasí jako na houpačce bude pokračovat také o Velikonocích, protože se dočkáme sluníčka, dešťů, sněhu i mrazů.

Meteorologové vydali varování, ve kterém upozorňují na noční a ranní mrazíky. Trpět mohou hlavně ovocné stromy, které může mráz poškodit ve velkém. Zahrádkáři by si měli rostliny ošetřit před nízkými teplotami. Mrazy přitom hrozí v celé republice.

V noci se teploty dostanou na nulu

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se v noci mohou teploty pohybovat mezi plus dvěma a minus dvěma stupni. V údolích ale může teplota spadnout až na minus čtyři stupně. Výstraha platí od dnešní půlnoci do nedělních devíti hodin ráno. Mráz může poškodit vegetaci.

Jedná se především o regiony, které se nacházejí do 600 metrů nad mořem. Rostliny můžete ochránit netkanou textilií, pod kterou budou moci normálně dýchat. U stromů můžete použit rosení. Také řidiči na silnicích by si měli dávat pozor.

Stromy i rostliny musíte ochránit před mrazem

Jak ČHMÚ upozorňuje i na svém facebooku, nejedná se pouze o dnešní noc. „Noční mrazy se mohou vyskytnout při zmenšené oblačnosti a slabším větru i v dalších dnech,“ uvádějí meteorologové. Náledí na silnicích může způsobit problémy hlavně těm, kteří už mají přezuté pneumatiky.

„V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce),“ doplnily Novinky slova meteorologů.

„Stromy můžete také ochránit metodou dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů,” vysvětluje ČMHÚ metody, jak můžete ochránit především ovocné stromy, které už jsou v plném rozpuku.

Zdroj: ČMHÚ, Facebook, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články