Za teplejší počasí poděkujme polárnímu víru. Může za to, že nebyla pořádná zima

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zima bez snehu
Zdroj: Shutterstock

Sněhu jsme se letos dočkali maximálně na horách, pokud napadl v nížinách, obvykle za den opět zmizel. Především teď, v pozdní zimě, se podle odborníků chová polární vír velmi divně. Polární stratosférický vír nachází ve výškách okolo 20 km. Ačkoliv se to tedy zdá nepravděpodobné, má tato cirkulace velký vliv na počasí, které můžeme v posledním týdnu pozorovat, jak vysvětluje Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Polární vír výrazně zesiluje, což znamená, že zde mohou vanout větry až o rychlostech přes 100 m/s. Záleží samozřejmě na výšce, ve které vítr pozorujeme – čím výše, tím rychlejší vítr.

„Toto nastavení zimní atmosférické polární cirkulace přináší chlad také do spodních úrovní stratosféry, která se nachází ve výškách okolo 10 km. To je výška, kde přechází stratosféra na troposféru,“ říká Kozubek pro Přehledně24.

Právě díky tomuto zesílení víru dochází k velké izolaci polárních oblastí, a mráz proto nemůže proniknout do nižších zeměpisných šířek.

Podle zahraničního webu Severe Weather Europe se toto působení projevuje v České republice především tím, že se zde teploty udržují po většinu času nad bodem mrazu. Letošní zima je však přesto extrém, obvykle se totiž mrazivých dní objeví za období daleko více.

Polární vortex

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se polárnímu víru říká jinak také polární vortex. Jedná se o cirkumpolární vír, jehož poloměr nepřesahuje 1000 kilometrů a který se vyskytuje nad oběma polárními oblastmi. Tento jev vzniká výhradně v zimních měsících. „Nicméně nad severním pólem občas dochází k jeho zhroucení a změně cirkulačních podmínek,“ vysvětluje Kozubek.

Vír se začíná tvořit na podzim, kdy dostává polární oblast méně energie ze Slunce. Vzduch se začíná ochlazovat a zonální vítr ve stratosféře zesiluje vlivem tlakové níže, díky čemuž se později objevují právě polární vortexy. Intenzita víru pak má vliv na proudění vzduchu a počasí u zemského povrchu.

Silný a slabý vortex

Pokud je polární vortex silný, znamená to pro střední Evropu příliv teplého vzduchu z Atlantiku a nižší tlak pod pólem. Tento jev uzamyká studený vzduch do polárních oblastí a vytváří mírnější zimu pro většinu Spojených států i Evropy. Takový stav prožíváme právě teď a podle odborníků může trvat až do začátku jara.

Z dat amerického vesmírného úřadu (NASA) vyplývá, že aktuální rychlost daného víru ve výškách asi 15 km je 35 m/s. To může podle všeho znamenat, že bude letošní konec zimy nejvíce teplý za posledních 40 let.

Zdroj: Přehledně24, Severe Weather Europe, ČHMÚ

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články