Zbytek týdne se teploty budou držet nad nulou. Meteorologové varují před silným větrem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pocasi vitr
Zdroj: Shutterstock

Už ve čtvrtek odpoledne pocítí Češi na většině území republiky silné foukání. Zbytek týdne pak bude podle meteorologů ve znamení velmi silného větru. Odborníci proto nabádají k opatrnosti a doporučují zabezpečit se tak, aby silné větry neměly co poškodit.

Čtvrteční den začal zataženým a mlhavým počasím. Během odpoledne by mělo přibývat oblačnosti a podle Českého hydrometeorologického ústavu se objeví mrholení, místy dokonce i lehké sněžení. Teploty se sice budou pohybovat nad nulou, později odpoledne začne foukat studený vítr.

„Odpolední teploty vystoupají na 3 až 7 °C. Během dne začne v Čechách a na severu Moravy a Slezska zesilovat mírný západní až jihozápadní vítr na čerstvý a bude dosahovat v nárazech rychlosti až 55 km/h, na horách až 90 km/h,“ tvrdí odborníci.

Od pátku na horách i sněhové jazyky

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude pátek převážně zatažený, ačkoli místy se může objevit i polojasno. Především ve vyšších polohách nebude výjimkou sněžení. K večeru sice ubyde srážek dešťových, pokračovat ale bude silné sněžení s větrem.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 2 až 6 °C. Meteorologové nicméně varují před tím, že se v souvislosti se silným větrem mohou tvořit sněhové jazyky. Ty hrozí především ve vysokých oblastech i o víkendu a počátkem příštího týdne.

Sobota začne zataženým až oblačným počasím, zpočátku bude místy i polojasno. Ojediněle, postupně od severozápadu bude na většině území převládat sněžení. A to především ve výškách nad 300 metrů nad mořem. Srážky budou dešťové, k odpoledni pak spíše sněhové.

V neděli očekávejte velmi silný vítr

Neděle bude už od rána zatažená a hned od počátku očekávají meteorologové velmi silné sněžení na většině českého území. Teploty se budou pohybovat kolem 7 °C a už od začátku dne bude foukat studený vítr. Ten bude k odpoledni sílit.

Odpoledne a večer sice bude ubývat srážek i oblačnosti, vítr ale přetrvá. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat nad nulou okolo 5 až 1 °C. Na horách opět bude pokračovat i tvorba sněhových jazyků a varování před silnými větry pravděpodobně přetrvá do začátku příštího týdne.

Ačkoli podle odborníků nepůjde o počasí život ohrožující, větry mohou místy napáchat škody, a proto se doporučuje zajistit majetek a dát pozor na auta zaparkovaná pod stromy se suchými větvemi a také na zahradní vybavení.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články