Nekonečnost vesmíru: Vědci konečně promluvili. Tohle vás rozhodně zaskočí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vesmir nekonecno
Zdroj: Vadim Sadovski/Shutterstock

Už několik desítek, možná stovek let se vědci, astronomové a další snaží přijít na to, zda je vesmír skutečně nekonečný, nebo nějaké limity má. Ačkoliv se na tom stále nedokáží shodnout, někteří svá vlastní přesvědčení mají a řekli, co si o tomto problému myslí.

Podle zahraničního webu Space.com se ale celá situace má trošku jinak, než jak by se na první pohled mohlo zdát.

V minulosti, a u některých to platí dodnes, si lidé mysleli, že vesmír je nekonečný, když se dívali na noční oblohu plnou hvězd a těles. Jenže vědci tvrdí, že vesmír rozhodně nemůžeme vidět celý.

„Dříve si lidé mysleli, že všechno, co vidí na noční obloze, je celý vesmír. Bylo tomu tak, dokud se neobjevil Edwin Hubble. Na počest tohoto astronoma NASA nakonec pojmenovala vesmírný dalekohled,“ píše o teorii web Anomalien.com.

Vesmír je nekonečný, zněly první informace

Podle zahraničních informací Edwin Hubble ze začátku sledoval světelné skvrny mezi hvězdami.

Při hlubším pozorování zjistil, že se jedná o hvězdokupy, které jsou mnohem vzdálenější než dosavadní planety a hvězdy. Ačkoliv byly tak daleko, vyzařovaly nekonečné množství světla.

Tento, na první pohled ničím nezajímavý objev, ale znamenal přelomové chápání celého vesmíru.

Znamenalo to totiž, že veškeré hvězdy a tělesa, jež vidíme, jsou součástí pouze galaxie, v níž žijeme. Řeč je o Mléčné dráze. Dokazovalo to tedy, že hranice vesmíru jsou posunuty o něco dál.

„Tímto způsobem vědci rozšířili svůj rozsah znalostí o vesmíru. Pozdější astronomové navíc dospěli k závěru, že pozorujeme pouze viditelnou část vesmíru a lze ji měřit,“ informuje o věci web Anomalien.com.

Tyto a mnohé další poznatky vedli nejen vědce k tomu, aby se zamysleli nad nekonečností vesmíru. Vzdálenost mezi dvěma body v naší galaxii je podle informací zhruba 93 miliard. V tomto rozsahu jsme schopni mnohé vidět, ale co je skutečně za hranicí naší dráhy, už je otázkou.

Stále mnoho otázek

Zajímavé například je i to, jak je možné, že kolem sebe vidíme tolik hvězd. „Dalším neskutečným objevem vědců je, že Země se nachází ve středu viditelné části vesmíru. Proto vidíme na noční obloze tolik hvězd,“ píše server.

Na základě výše uvedených poznatků se vědci domnívají, že je vesmír nekonečný.

Stále se však nejdou i tací, kteří to odmítají a vyvrací to. Především proto, že nic nemůže mít svůj konec. Otázkou tak i po těch letech je, zda je opravdu vesmír konečný a co se za jeho hranicemi nachází.

Autor: Ivan Glaser



Související články