Celkové zdražování zasáhlo i kávu. Kolik si člověk připlatí?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kava
Zdroj: Jakub Larysz / iDNES.cz / Profimedia

Letošní rok je ve znamení zdražování. Nejprve to byly pohonné hmoty, poté energie. Průběžně rostou také ceny potravin. Nyní se přidává další komodita, a to káva. Její ceny jsou na desetiletém maximu a další prognóza je nejistá. Vše záleží na budoucí úrodě především v Brazílii.

Pokud jste příznivcem lahodného voňavého nápoje, v nejbližší době budete muset nejspíše sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražování chystají jak malí prodejci, tak velké řetězce.

Podle odhadů si zákazník připlatí až pět korun na jeden šálek. Je to největší zdražení od roku 2011, kdy byla kávová krize způsobena počasím.

Mráz v Brazílii

Stejně je tomu i nyní. Největším producentem kávy je Brazílie. Právě tam letos došlo ke snížení její produkce, a to až o dvacet procent. Příčinou je špatné počasí. Nejprve zemi sužovalo sucho, poté zase přišly mrazy, které část úrody zničily.

O tom, jaká bude úroda v příštím roce, se diskutuje už nyní. Vše se zřejmě odhalí už na konci ledna. „Deště, které následovaly po mrazech a suchu, přinesly pěkné květy, ale teď musíme počkat, kolik z nich vyroste v bobule,“ řekl agentuře Reuters hlavní analytik americké Coffee Trading Academy LLC.

Cena zrn? Téměř dvojnásobná

V současné době je cena kávy na burze o 85 procent vyšší, než tomu bylo před rokem, a růst dál zvolna pokračuje. O následcích promluvil pro ČT24 kavárník Francin František Dáňa.

„Je to vyloženě adrenalinová záležitost. Kávy se nezdražují ob rok, ale ob týden. Museli jsme to do cen promítnout, dělají to všichni,“ řekl k současné nejisté situaci.

Komplikace způsobuje doprava i koronavirus

Počasí v Brazílii ale není to jediné, co zvyšuje cenu. Problémy jsou i u dalších producentů. Nejistotu přináší značně nestabilní politická situace v Etiopii. Ve Vietnamu naproti tomu zase neustále rostou počty nakažených koronavirem, což může produkci ohrozit.

Problémy jsou také s dopravou. Často chybí kontejnery i nákladní automobily. Cenu zvyšují také vyšší ceny pohonných hmot a energií.

Zdroj: Cnbc.com, Ct24.cz, Reuters

Autor: Markéta MladáSouvisející články