Noční stopař vraždil muže i ženy bez ohledu na věk. Svědci nikdy nezapomenou jeho ďábelský výraz

od Šárka Blahoňovská
4 minuty čtení
RICHARD RAMIREZ
Zdroj: ©Netflix / Courtesy Everett Collection / Profimedia

V osmdesátých letech děsil Kalifornii. Richard Ramirez si vysloužil přezdívku Night Stalker a po jeho řádění zůstalo čtrnáct obětí. Svých činů nikdy nelitoval a na lavici obžalovaných se usmíval.

Richard Ramirez se narodil v roce 1960 v Texasu. Jeho otec byl člověk, který byl zvyklý na tvrdou práci a často se rozčiloval.

Jeho výbuchy vzteku vedly i k fyzickému násilí. Ramirez utrpěl v dětství dvě vážná zranění, ale všechno byly nešťastné náhody. Když mu třeba byly tři roky, udeřila ho houpačka do hlavy a poté míval záchvaty epilepsie.

Ve škole mu to ale šlo, u spolužáků byl oblíbený a pomáhali mu, protože věděli o jeho záchvatech.

Bratranec mu ukazoval válečné hrůzy

Vše se změnilo, když ve dvanácti letech potkal svého bratrance, který sloužil v armádě. Ukazoval mu fotky žen, které zneužil, nebo snímky, kde pózoval s useknutými hlavami. Učil ho trikům, jak zabíjet potichu a nenápadně, a Ramirez začal v tu dobu hledat únik před násilnickým otcem.

Chlapec byl přítomen u toho, jak jeho bratranec zabil svou ženu při domácí hádce. Bratranec byl po čtyřech letech vězení propuštěn a začal opět ovlivňovat Ramireze.

Dospívající Ramirez začal mít zájem o sex a sexuální praktiky, které byly plné násilí, otroctví, ponižování a znásilňování. Také se v něm projevil zájem o satanismus.

Když mu bylo 22 let, měl za sebou už pokus o znásilnění v hotelu, kde pracoval. Žena ale nakonec žalobu na něj nepodala a Ramirez se odstěhoval do Kalifornie, kde se usadil.

Žena přežila, ale vrah utíkal dál

První vraždy se dopustil 28. června 1984 na devětasedmdesátileté Jennie Vincow, když vyšplhal k ní do bytu, do kterého se dostal díky otevřenému oknu. Odstranil síťku a vlezl do jejího pokoje.

Vrah na její spící tělo zaútočil obrovskou silou, zasadil jí mnoho ran do horní poloviny těla a hlavu jí téměř sťal. Druhý den ji pak našel syn a pitva ukázala i sexuální násilí.

Tohle byl ale teprve začátek šíleného řádění Ramireze. O devět měsíců později parkovala Maria Hernandez v garáži svého domu, když za sebou uslyšela divné zvuky. Otočila se a spatřila muže v kšiltovce, který ji chladnokrevně střelil do hlavy.

Maria ale zázrakem přežila, zachránily ji klíče od bytu, od kterých se kulka odrazila. Ramirez vešel do jejího bytu, ve kterém se schovávala spolubydlící Dayle Okazaki, která uslyšela výstřel z chodby. Schovala se za kuchyňskou linku, ale když vyhlédla, vrah ji dvakrát střelil do hlavy a ona na místě zemřela.

Oči dal do šperkovnice

Ramirez neměl dost. O hodinu později si všiml mladé dívky Tsai Lian Yu, kterou přepadl v jejím autě. Když se ho ptala, proč ji sleduje, místo odpovědi ji zastřelil.

Případy vyvolaly obrovskou mediální bouři, protože policie zjistila, že hledá jednoho zabijáka.

O deset dní později zaútočil Ramirez na spícího Vincenta Zazzaru, ke kterému vlezl do bytu a zastřelil ho. Jeho manželka Maxine se výstřelem probudila. Ramirez ji spoutal a chtěl po ní, aby mu řekla, kde jsou cennosti.

Zatímco prohledával byt, Maxine se podařilo pouta uvolnit a pokusila se ho zastřelit brokovnicí. Ta ale nebyla nabitá. Rozzuřený vrah ji třikrát střelil a poté ji velkým nožem rozřezal. Její tělo se našlo zmrzačené, oči vydloubl a dal je do šperkovnice.

Sériový vrah, který se nezastaví

Ramirez tu udělal chybu a nechal otisky podrážek svých bot v květináčích. Policii bylo jasné, že jde o sériového vraha. Média mu dala přezdívku Noční stopař, ale on rozhodně nekončil.

14. května 1985 zaútočil na Billa Doie a jeho ženu Lillian. Když si muž vraha všiml, natáhl se po pistoli, ale než k ní došel, Ramirez ho dvakrát střelil do obličeje. Smrtelně zraněného muže pak zbil.

Následně spoutal jeho ženu, v domě sebral všechny cennosti a Lillian pak brutálně znásilnil. Dotyčná ale přežila a dokázala ho popsat. Identikit byl sice vystaven veřejně, ale všechny tipy byly k ničemu.

Zhruba za 14 dní vyrazil Ramirez na další vraždící cestu. Vloupal se do domu Mabel Bell a její sestry Florence, kde v kuchyni našel kladivo, kterým zbil invalidní Florence.

V ložnici pak zbil a svázal její sestru, kterou mučil elektrošoky, a Florence znásilnil. Ženy byly nalezeny o dva dny později, Mabel na následky zranění pak zemřela.

Policie dál tápala

Den poté Ramirez brutálně znásilnil Carol Kyle, v domě byl i její jedenáctiletý syn. Oba dva spoutal k sobě a uprchl.

Přestože existovali svědci, kteří Ramireze popsali, jeho šílenství se stupňovalo. O den později se vloupal do domu Mary Louise Cannon, ubil ji v posteli do bezvědomí a poté pobodal nožem, který našel v kuchyni.

Během následujícího týdne v dalších třech různých domech znásilnil šestiletou dívku a zabil jednu ženu. 20. července si koupil mačetu a zabil manželský pár Kneidingových. O pár hodin později napadl další rodinu. Muže zabil, ženu znásilnil.

O jeho odporných činech se v tu dobu psalo ve všech denících na světě. Policie měla jen nákres obličeje, otisky bot a kulky. A přitom Ramirez žil kousek od velitelství v Los Angeles. Problém byl ten, že spolu okresky téměř nespolupracovaly. Veřejnost měla strach a na policii nenechala nit suchou.

Pomoc díky všímavému chlapci

Ramirez si připadal nedostižitelný a šílenství pokračovalo. Pak se přesunul do San Franciska, kde 24. srpna zastřelil v domě Billa Carnse, který ale nakonec jako zázrakem přežil.

Jeho snoubence řekl, že on je Noční stopař, a znásilnil ji. Když z jejich domu odcházel, sledoval ho třináctiletý James Romero III. Tomu muž připadal podezřelý, a tak si opsal co nejvíce údajů z poznávací značky.

Když se chlapec dozvěděl, co se stalo jeho sousedům, poskytl rodičům opsané údaje a ti okamžitě kontaktovali policii. Policie auto našla a na zrcátku byl i otisk. Ten byl identifikován, že patří Richardu Ramirezovi. Policie už věděla, že měl v minulosti na svědomí krádeže i drogové aférky.

Noční lovec dostal na konci srpna konečně tvář, která se objevila na titulkách všech novin. Ramirez o ničem netušil a odjel za bratrem do Arizony.

Najít ho pomohli lidé

Zde ho poznala trojice Mexičanek, které na něj ukázaly. Ramirez se zde pokusil ukrást jídlo, začal utíkat a snažil se ženě vzít auto.

To se mu ale nepodařilo, protože ho začali pronásledovat místní. Jeden z nich ho udeřil kovovou tyčí do hlavy. Skupina lidí ho držela do doby, než přijela policie. Noční lovec byl konečně dopaden a celá Kalifornie si mohla oddechnout.

Proč sadistického vraha trvalo tak dlouho chytit? Podle policie byl nepředvídatelný, jeho oběti byly různého věku a pohlaví, místa si vybíral náhodně.

K vraždění používal všechno možné: ruce, kladivo, mačetu, pistoli. Nezapadal do klasické přihrádky vraha. Soudní líčení začalo 22. července 1988 a stanul tam za 13 vražd, pět pokusů o ně, 11 znásilnění a 14 vloupání.

Ramirez byl 20. září toho roku uznán vinným ve všech bodech obžaloby a dostal trest smrti. Měl být usmrcen v plynové komoře.

Své činy nikdy nepřiznal, u soudu se usmíval, mluvil o Satanovi a svědci o jeho ďábelském pohledu v očích. Na popravu čekal 23 let, stejně tak jako detektiv Salerno, který slíbil, že u ní bude. Ramirez však zemřel 7. června 2013 ve věku 53 let na rakovinu.

Zdroj: lidovky.cz, murderpedia.org

Autor: Barbora TurkováSouvisející články