Snažili se mu pomáhat, on je na oplátku zabil. Patrick Mackay nikdy nemusel vraždit, kdyby ho nepustili z blázince

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
patrick mackay
Zdroj: Profimedia

V 70. letech byla Chelsea v Londýně zámožnou čtvrtí. Když tam začal někdo přepadat bohaté ženy, policie si nevěděla rady. Vše pak vygradovalo, když ženy byly nejen okradené, ale i mrtvé. Vše měl na svědomí Patrick Mackay.

Patrick Mackay se narodil 25. září 1952 v Middlesexu v Anglii. A jak už to u sériových vrahů často bývá, jeho dětství nebyl žádný med. Otec byl násilník a alkoholik, který bil a tyranizoval celou rodinu.

Když Patrickova matka čekala svého syna, jeho otec ji surově zbil do břicha. Jeho špatný životní styl se mu ale vymstil, a když bylo Patrickovi deset let, zemřel na infarkt.

Stejně násilnický jako jeho otec

Přestože otec rodinu týral, si Patrick nikdy nepřiznal, že je jeho otec mrtvý. Stále o něm mluvil jako o živém člověku, všude měl jeho fotky a nešel ani na jeho pohřeb.

Po otci zdědil své násilnické a tyranské sklony. Šikanoval mladší děti a okrádal starší ženy. Týral i zvířata. Při jedné příležitosti třeba zaživa upálil svou želvu nebo na ulici hladil mrtvé ptáky. Smrtí byl doslova posedlý.

Brzy se pasoval do role otce, ale trochu jiným způsobem. Bil svou matku i sestry a policie k nim jezdila i několikrát do týdne. Ve třinácti letech byl poprvé na psychiatrii a celkem byl osmnáctkrát vykázán z domova.

Když ale pobýval v ústavu, odmítal spát bez své oblíbené panenky. V patnácti letech se pokusil uškrtit vlastní matku nebo zabít jednoho mladšího chlapce. Později přiznal, že by ho klidně zabil, ale v tu dobu se ještě držel zpátky.

Nepochopené propuštěný

Po tomto útoku byl zavřen na psychiatrii a označen za chladného a psychopatického vraha. V roce 1972 byl ale přes protesty svého ošetřujícího lékaře propuštěn na svobodu. Kdyby v léčebně zůstal, jeho oběti mohly být naživu.

Po propuštění propadl nacismu a alkoholu, opět se pokusil uškrtit jednu ze svých sester a představoval sám sebe jako diktátora.

V roce 1973 se spřátelil s katolickým knězem, který ho vzal na milost. Patrick se mu odvděčil tím, že se mu vloupal do domu a ukradl mu šek na 30 liber.

Kněz se ho u policie zastal a Patrick vyvázl jen s pokutou, kterou stejně nikdy nezaplatil. Až když se odstěhoval do Londýna, začalo pro obyvatele peklo.

Pomoc oplatil vraždou

V roce 1974 byla zabita Isabella Griffiths, vdova po zámožném chirurgovi. Někdo, koho pustila sama do domu, ji udusil a pobodal. Policie se neměla čeho chytit, vražednou zbraň našla zabodnutou v podlaze. O rok později našla další ženu, také si vraha pustila sama do domu.

Ten samý rok zalarmovaly policii jeptišky s tím, že se kněz Anthony Crean nevrátil z procházky, jeho pes ale ano. Otce nakonec našla jeptiška v jeho vlastním domě.

Ležel ve vaně plné krve, vrah mu tupou stranou sekery roztříštil lebku. Veřejnost z toho byla v šoku, komisař si nakonec vzpomněl na problematického mladíka, kterému kněz pomáhal. Tím mladíkem byl Patrick Mackay.

Z vězení se nikdy nedostane

Inspektor si na muže vzpomněl a hned věděl, že vrahem je on. Nechal po Patrickovi vyhlásit pátrání. Policie ho našla o dva dny později a on se hned k vraždě kněze přiznal.

A i k dalším zločinům. Celkově měl na svědomí až třináct vražd, většinu z nich kvůli penězům. Kněze zabil kvůli tomu, že se cítil prostě divně.

K soudu šel Patrick obviněn z pěti vražd, kvůli nedostatku důkazů byl souzen jen za tři, ale i tak za ně v listopadu 1975 dostal doživotí. Z vězení se muž nikdy nedostane a už nikdy nezjistí, jak chutná život na svobodě.

Zdroj: lidovky.cz, murderpedia.org

Autor: Barbora Turková



Související články