18. ročník Festivalu muzejních nocí je v plném proudu. Pražská muzejní noc letos neproběhne

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
muzejni noc
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Letos je do akce přihlášeno rekordních 601 institucí a 178 měst napříč Českou republikou. Návštěvníkům se místa otvírají v noci a lákají na nevšední zážitek a doprovodný program.

Festival již několik let pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími institucemi. Od prvního ročníku v roce 2005 zájem o akci z hlediska návštěvníků i zpřístupňovaných institucí enormně stoupá. Letošní počet účastnících se institucí je skoro o polovinu vyšší než v předchozím 17. ročníku v roce 2021.

Slavnostní zahájení v Těšíně

Slavnostní zahájení 18. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhlo v pátek 20. května v Kulturním a společenském středisku „Střelnice“ v Českém Těšíně a bylo pouze pro zvané hosty, moderace se ujal Radek Erben.

Těšínská muzejní noc pro širokou veřejnost začala tentýž den od 18 hodin a bylo možné si prohlédnout třeba zrekonstruovanou Historickou budovu Muzea Těšínska s novou stálou expozicí Příběh Těšínského Slezska. Budova muzea byla otevřena do půlnoci, jak je tradicí festivalu.

Akce trvá do 11. června, ale přihlášená muzea a instituce nejsou otevřena nepřetržitě. Každý den je naplánováno otevření jen několika vybraných několika míst, sledujte proto bedlivě stránky akce pro přesné informace.

Pražská muzejní noc sice letos nebude, ale pražské instituce se do Festivalu muzejní noci mohly přihlásit individuálně. Proto se brány muzeí otevřou i v pražských ulicích. Muzea a galerie tradičně nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů.

Pražská muzejní noc opět nebude

V Praze se festival konal naposledy v roce 2019, tehdy se jednalo o 16. ročník této akce, následně bylo konání zrušeno kvůli epidemiologické situaci. K současné situaci se pořadatel nevyjadřuje a otázky veřejnosti nechává nezodpovězené.

Vstupné není dopředu dané a každé místo si jej určuje samo. Většinou je ale vstup volný, nebo se jedná pouze o symbolickou částku.

Zdroje: Asociace muzeí a galerií ČR, Extra, Kudy z nudy

Autor: Veronika HolcováSouvisející články