Letní shakespearovské slavnosti letos zahájí premiéra hry Macbeth na Pražském hradě

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
letni shakespearovske slavnosti
Zdroj: Lenka Krobotová a Marek Němec, Macbeth, premiéra LSS 2022, zdroj: © AGENTURA SCHOK, foto: Pavel Mára

Letošní ročník letního festivalu divadelních představení pod širým nebem zahájí 26. června premiéra temné Shakespearovy hry Macbeth. Do konce festivalu, který je naplánován na 2. září, soubor zahraje několik děl z pera anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara.

Tragédie Williama Shakespeara z roku 1606 je volně inspirována historickou postavou skotského krále Macbetha I. Hru stejně jako celé Shakespearovo dílo přeložil jazykovědec Martin Hilský. Překladatel je totiž specialistou na Shakespearovo dílo i život, a dokonce za knihu Shakespearova Anglie získal cenu Magnesia Litera Kniha roku 2021.

Dlouhá historie

Letní shakespearovské slavnosti zahájily svou úspěšnou tradici v roce 1990 v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Tehdy herci odehráli představení Sen noci svatojánské. Vznik tradice inicioval tehdejší prezident Václav Havel, když otevřel Hrad umělcům a umožnil jim zde pořádat veřejná představení.

Festival trvá od konce června do začátku září a odehrává se na otevřených scénách v Praze: v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a od roku 2007 také na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí, dále v Brně na hradě Špilberk, v Ostravě na Slezskoostravském hradě a v Bratislavě na Bratislavském hradě.

Každý rok nový nastudovaný kus

Režisérem aktuálního nastudování hry Macbeth je mladý umělec Jakub Krofta, v hlavní roli Macbetha se představí Martin Němec a jeho choť Lady Macbeth si zahraje Lenka Krobotová.

„Jsem šťastný, že se podařilo dát dohromady úžasně různorodou partu herců, kteří na sebe slyší a vzájemně se inspirují. Po prvních zkouškách je jasné, že to jsou nejen vynikající umělci, ale také fajn lidé, a to v tak ambiciózním projektu hraje stejně důležitou roli,“ zdůrazňuje režisér Krofta v tiskové zprávě. I další role jsou hvězdně obsazené.

Premiérovaný kus se bude reprízovat hned několikrát během celého festivalu. Společnost ale nabízí i další neméně lákavé tituly z pera Williama Shakespeara. V Praze v červenci mimo Macbetha zahrají Mnoho povyku pro nic nebo Zimní zahrádku. V srpnu se můžete těšit na uvedení Snu noci svatojánské, Hamleta nebo Bouře. Poté se opět vrátí soubor s tragédií Macbeth.

Umělci s nastudovanými hrami cestují po všech českých destinacích. Není se třeba bát, že by nějaké stanoviště bylo ošizeno. Pouze Bratislava má svůj vlastní ansámbl a vlastní program festivalu.

Zahrát si je velká čest

Herci jsou do rolí voleni vždy velmi pečlivě a festival je nesmírně oblíbený a každoročně velmi navštěvovaný. Na atraktivitě také přidává zajímavé prostředí, kde představení probíhá, a jeho začátek je pro efekt vždy po setmění, tradičně ve 20.30 hodin.

Pořadatelem akce je AGENTURA SCHOK, spol. s r.o. za podpory generálního partnera skupiny PPF, Správy Pražského hradu a hlavního města Prahy. Festival také úzce spolupracuje s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových.

Zdroj: Letní shakespearovské slavnosti, Letné shakespearovské slávnosti

Autor: Veronika HolcováSouvisející články