Zemřel řecký skladatel Vangelis. Syntezátorový kouzelník skonal ve věku 79 let

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vangelis
Zdroj: Profimedia

Skladatel Vangelis odešel během úterní noci, příčinou smrti byly pravděpodobně komplikace spojené s onemocněním covid-19. Informaci podle ČTK potvrdil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Evangelos Odysseas Papathanassiou byl řecký instrumentalista a hudební skladatel. Patřil k průkopníkům elektronického popu, jeho tvorba ale zasahovala do více hudebních stylů. Ve 25 letech odešel z Řecka do Paříže, kde také naposledy vydechl.

Nesnadné hudební začátky

Se svými krajany založil skupinu Aphrodite’s Child. Ta se po 4 letech působení rozpadla a Vangelis začal svou sólovou kariéru. Multiinstrumentalista se proslavil elektronickým popem, ale i jinými hudebními styly. Dokázal hrát na nespočet hudebních nástrojů a nikdy nezapomínal na své řecké kořeny.

„Etnická hudba pro měla byla vždy velmi důležitá. Uchovávám si v sobě řecké klima, ducha, tradice i hudbu – druh hudby ale nerozlišuji, neboť je nedělitelná,“ řekl jednou skladatel.

Vangelis?

Umělecké jméno Vangelis není nic jiného, než zdrobnělina jeho křestního jména Evangelos. Do povědomí široké veřejnosti se dostal především díky své filmové hudbě, spolupracoval s mnoha prestižními filmovými režiséry a nejvíce ho proslavila hudba k filmu Ohnivé vozy (známější v anglickém originále Chariots of Fire) z roku 1981 v režii Hugha Hudsona.

Osudová spolupráce s Ridleym Scottem

Za hudbu k tomuto filmu dokonce získal svého jediného Oscara. Prestižní ocenění Zlatý glóbus za soundtrack k filmu získal dvakrát, za nejlepší hudbu k filmu Blade Runner z roku 1982 v režii Ridleyho Scotta a za hudbu k filmu 1492: Dobytí ráje z roku 1992 též režiséra Ridleyho Scotta.

Blade Runner (v ČR nejčastěji překládáno jako Ostré komando) je kultovní dystopický sci-fi film režiséra Ridleyho Scotta z roku 1982, natočený na námět knihy Philipa K. Dicka v hlavní roli s charismatickým Harrisonem Fordem.

Rozvláčný děj filmu skvěle doplňuje Vangelisova hudba ve stejně pozvolném duchu. Syntetizátory skvěle ladí s dystopickou atmosférou filmu, který byť má být nadčasový (odehrává se totiž v roce 2019), v určitých detailech z něj osmdesátá léta přímo čiší.

Nespočet děl

Vangelis napsal hudbu k dalším filmům, jmenujme například historické drama Alexander Veliký z roku 2004 nebo velmi oceňovaný řecký film El Greco. Věnoval se i tvorbě studiových alb, těch má na kontě celkem 20, poslední vydal v roce 2016 a pojmenoval ho Rosetta.

Hudebník si velmi bedlivě střežil své soukromí a rozhovory podával jen velmi střídmě. Vždy si přál, aby za něj mluvila spíše jeho hudba. Zanechal za sebou mnoho významných i velmi komorních děl a byl aktivní až do své smrti.

Vzdělaný multiinstrumentalista

„Vždy jsem cítil, že byste si neměli osvojovat znalosti ostatních, neboť největší význam mají osobní zkušenosti a zrání,“ vysvětloval podle ČT24 Vangelis.

„Hraji na klavír, bicí a další věci, které byly po ruce a vydávaly zvuk… Už tehdy jsem se chtěl dostat na samý kořen melodie, až k samotnému jádru zvuku. Samotná vibrace zvuku obsahuje melodii, harmonii a rytmus,“ vzpomínal na dětství.

Zpráva o jeho skonu zasáhla především hudební svět. Na sociálních sítích se příspěvky o jeho smrti začaly objevovat jako lavina. Zdá se, že snad není hudebník, který by ho neznal nebo jeho tvorbu odsuzoval. „Velký smutek. R.I.P. Bolí mě srdce,“ stojí v jednom z takových příspěvků.

Zdroj: ČTK, Novinky, ČT24, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články