6 korun za vajíčko, až 60 korun za chleba. Takové jsou vyhlídky letošních Velikonoc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
velikonocni beranek
Zdroj: Shutterstock

Zdražování potravin. Dvě slova, která dnes nejspíš nikoho nepřekvapují. Jídlo se zdražuje v souvislosti s inflací, se zdražením energií, s celosvětovým trhem a částečně i kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Tentokrát je důvod ale ještě o něco jiný. Blíží se Velikonoce.

Do Velikonoc ještě sice zbývají tři týdny, už teď je ale podle ekonomů jasné, že letos si za svátky lidé připlatí. Například takové vajíčko totiž bude stát v průměru o 50 haléřů více než dnes. Ceny se ale projeví i na mase a na pečivu, bez kterého se rozhodně Velikonoce neobejdou.

„Bohužel, ty Velikonoce budou takovým předělem. Máme signály, že řada výrobců bude zdražovat už před nimi,“ vysvětluje podle CNN Prima NEWS  Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory. Bohužel se s tím podle jejích slov ale nedá nic dělat, a pokud chtějí lidé svátky slavit ve velkém, budou si muset připlatit.

Vejce za 6 korun, kýta za 220

Situace se dotkne mnoha potravin. Například průměrná cena vajíčka je v současné době 3,60 korun. „My teď horečně vyjednáváme se všemi řetězci a snažíme se navýšit cenu v průměru o padesát haléřů na vajíčko,“ potvrdila pro stejný server ředitelka firmy České vejce Petra Punčochová.

Kvalitnější vejce ale mohou podle ní dosáhnout daleko vyšší ceny. V obchodě vás tak možná částka za plato překvapí. „Pakliže se bavíme o podestýlkovém vajíčku, pak ano, na to je třeba se připravit, tu hranici těch šesti korun bych viděla jako reálnou,“ varuje manažerka.

Od začátku konfliktu na Ukrajině se výrazně změnily i ceny masa. „Jestliže nyní stojí vepřová kýta 160 korun, tak ještě během jara může ten samý kilogram stát 220,“ upozorňuje pro CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda. Zdražilo i hovězí a drůbeží maso. A ani tím růst cen nekončí.

Zdraží se i tradiční beránek

Ekonomové varují, že pokud dojde ke katastrofickému scénáři, kterého se tak trochu obávají, mohlo by se stát, že bude kolem Velikonoc chleba stát už dokonce 60 korun. Několik pekáren už kvůli rostoucím nákladům dokonce muselo zavřít. „To znamená výpadek produkce v řádu sto milionů korun,“ dodává šéf Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý.

Ekonom Jan Bureš si zase myslí, že v České republice je tímto stylem zaděláno na pořádnou potravinovou inflaci. „To, co nás čeká, je velký výpadek produkce obilí ze strany Ruska a Ukrajiny, kombinovaný s vysokými cenami energií a s extrémně drahými hnojivy,“ varuje expert.

Sami výrobci přiznávají, že netuší, kam až ceny za potraviny porostou. Už teď je ale znát zdražení oproti minulým rokům.

Redakce Přehledně24 porovnala ceny třeba takového čtyřistagramového velikonočního beránka, který se prodává prakticky ve všech obchodních řetězcích. Zatímco v roce 2010 se jeho cena pohybovala zhruba od 39 až do 50 korun, v roce 2020 to bylo od 50 do 69 korun, ale letos jeho cena atakuje 90 až 100 korun.

Potraviny jako vejce, pečivo a maso se nedají ve velkém nakoupit předem do zásoby, a lidé se tak musejí připravit na to, že si před Velikonoci pořádně připlatí.

Připomínáme, že na Velký pátek před Velikonoci budou mít obchody ještě otevřeno, na Velikonoční pondělí pak budou velké obchody zavřené.

Zdroj: CNN Prima NEWS, e15, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články