Adopce hrobů je stále v kurzu. Na nové osvojitele jich v Praze čekají více jak dvě stovky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hrbitov
Zdroj: Profimedia

Projekt Adopce hrobů probíhá už téměř 10 let. Lidé se v rámci něj mohou starat o hroby lidí, kteří už nemají žádné blízké příbuzné. Kromě placení hrobového místa musí lidé zajistit také úklid a případnou rekonstrukci osvojených náhrobků. Svých adopčních majitelů se za tu dobu dočkaly stovky hrobů umělců, spisovatelů, ale i sportovců.

S nápadem, že by lidé mohli adoptovat hrob určitého člověka přišla Pražská hřbitovní správa už v roce 2013. Tehdy o tom informoval například iROZHLAS. Od té doby se nápad rozšířil do velké části České republiky.

Adoptovat hroby tak mohou lidé například v Brně, Olomouci, na Kladně, ale také v menších obcích. Příkladem mohou být Všemily u Jetřichovic a Doubice na Děčínsku.

O hrob musí člověk pečovat

Princip je na většině hřbitovů podobný. Člověk, který chce hrob adoptovat, zaplatí několikaletý pronájem hrobu. Ten většinou činí několik tisíc korun.

Svým osvojením se ovšem zavazuje také k tomu, že se o hrobové místo bude starat, tedy že jej bude udržovat v čistotě a pořádku. Zároveň také musí vložit předem určenou částku do fondu hřbitova, který má hrobové místo ve správě. Peníze jsou pak vynaloženy k udržování pořádku na celé ploše hřbitova.

Adoptivní majitel hrobové místo nikdy reálně nevlastní a ani si jej nepronajímá. To znamená, že ho nemůže zrušit, nemůže nakládat s ostatky, které jsou uvnitř a ani do hrobu nemůže nikoho pohřbít. Ve většině obcí je stanoveno, že adoptovaný hrob zůstává vždy ve vlastnictví daného města.

V Praze lze hroby přehledně vyhledávat

Praha je se svým adoptivním programem zřejmě nejdále. Spustila například webový portál Hrbitovy-adopce.cz, kde se lidé mohou podívat, jaké hroby už byly v rámci 30 hřbitovů adoptovány a které ještě na své osvojitele čekají.

Na webu je velmi přehledný vyhledávač, který umožní hledat například na konkrétním hřbitově či vyhledávat zesnulé podle oboru, který byl pro ně příznačný. Lidé si tak mohou najít místa posledního odpočinku architektů, herců, lékařů, spisovatelů, ale také pedagogů, policistů a mnoha dalších.

Na stránkách je momentálně 285 adoptovaných hrobů. Po rozkliknutí jsou k dispozici i informace o tom, kdo si hrobové místo pronajal a na jak dlouho. 226 hrobů je stále v nabídce a čeká na svého osvojitele.

Lidé tak mohou adoptovat například hrob spisovatele Josefa Koláře, který se proslavil především dětskou knížkou Z deníku kocoura Modroočka, nebo Vladimíra Wuršera, operního pěvce a dirigenta, či herce Jiřího Steimara.

Adoptovat mohou i spolky

Adoptovat hrob může nejen jednotlivec, ale také skupina lidí. Nedávno tak učinil spolek SK Olomouc Sigma MŽ, který si na pět let osvojil hrobku jejich fotbalového mecenáše Josefa Andera ml.

„Jsme klub s úctou k tradicím. Josef Ander ml. patří mezi nejvýznamnější historické osobnosti fotbalu v našem městě. Postavil stadion, na kterém hrály generace skvělých hráčů. Budeme dělat maximum, aby hrobka byla důstojným místem jeho odpočinku,“ uvedl na stránkách Olomouce předseda Výboru spolku Jakub Beneš.

Zdroj: Hřbitovy, Hrbitovy-adopceiROZHLAS, Olomouc

Autor: Markéta Mladá



Související články