Policie představila novou Mapu kriminality. Lidé se mohou podívat, jaké zločiny se dějí v jejich obcích

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
policie utok
Zdroj: zef art/Shutterstock.com

V pátek 11. listopadu představil ministr vnitra Vít Rakušan a Policie České republiky takzvanou Mapu kriminality. Jedna část je určena pro širokou veřejnost a každý člověk si v ní může najít statistiku kriminality určité obce. Druhá je určena pro zástupce obcí a policie a obsahuje další doplňující funkce.

Mapa kriminality je společným projektem ministerstva vnitra a Policie ČR. Po několikaletém testování je nyní k dispozici v plném provozu. Promluvil o tom ministr rezortu Vít Rakušan na páteční tiskové konferenci. O jejím konání informovalo ministerstvo na svém twitteru.

Web ukáže, jak je na tom obec se zločinem

Mapa je k dispozici na webových stránkách www.kriminalita.policie.cz. Lidé si tam mohou vyhledat obec a zadat časový rámec. Webová stránka pak ukáže, kolik se na místě stalo v inkriminované době trestných činů.

K dispozici je také filtrování dat. Uživatelé si pak mohou vybrat jen konkrétní činy, které je zajímají. Například požár, dopravní nehodu, vloupání či násilnou trestnou činnost. Data jsou do mapy dodávána každý měsíc, a to z oficiálních policejních statistik.

Speciální funkce pro zástupce obcí

K dispozici je také www.mapakriminality.cz. Ta navíc ukazuje, jaký je v daném regionu index kriminality, tedy „počet zjištěných skutků za zvolené období, přepočtený na 10 000 obyvatel“. Lidé se v ní také dozvědí, jak velká je v daném městě objasněnost daných zločinů.

Tato mapa navíc obsahuje speciální funkce, které jsou k dispozici pouze pro přihlášení. Ty jsou určeny především zástupcům obcí a policii. Patří mezi ně například takzvaná prediktivní mapa kriminality. Ta dokáže odhadnout, kde se s největší pravděpodobností může stát další zločin.

„V mapách je funkcionalita predikce, která nám na základě dat z minulosti a dalších vlivů, jež jsou důležité z pohledu kriminality, umožní lépe předvídat, kde by se v budoucnu mohla stát trestná nebo přestupková činnost,“ řekl ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík pro iDNES.

Mapy mají pomoci snížit kriminalitu

Obce tuto mapu mohou využít především při plánování bezpečnostních opatření, například kamerových systémů. Policie zase může díky ní lépe plánovat rozmístění svých hlídek. Na webu ministerstva vnitra to vysvětlila jeho mluvčí Klára Dlubanová.

„Že je to skvělý nástroj, to vím i z vlastní zkušenosti z mého domovského Kolína. A mám velkou radost, že i ostatní obce, potažmo obecní a městské policie považují mapy kriminality za již nepostradatelné a plánují je využívat do budoucna,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan.

Zdroj: www.kriminalita.policie.cz, www.mapakriminality.cz, Ministerstvo vnitra, iDNES, Twitter, YouTube

Autor: Markéta MladáSouvisející články