Agentura Median zveřejnila výsledky aktuálního volebního průzkumu. Volby by vyhrálo hnutí ANO

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: vchal / Shutterstock.com

Minulý týden jsme vás informovali o výsledcích průzkumu agentury SANEP, dle které by volby vyhrálo opoziční ANO, zatímco vládním stranám preference klesají. Nyní vydala průzkum volebních preferencí agentura Median a v prvních třech příčkách se výsledky obou agentur víceméně shodují.

Agentura Median prováděla svůj průzkum v období od 1. května do 2. června. V tomto období získala odpovědi od 1 018 respondentů starších 18 let.

Výsledky předchozích výzkumů

Agentura SANEP přinesla v minulém týdnu následující výsledky svého průzkumu voličských preferencí: ANO 30,1 %, ODS 19,6 %, SPD 14,3 % a STAN 7,8 %. Strany Pirátů, KDU-ČSL i TOP 09 by dle tohoto průzkumu nedosáhly ani na pětiprocentní hranici. Stejně tak Zelení a ČSSD.

Výsledky SANEP se lehce lišily od výsledků společnosti Kantar. Dle ní by ANO obdrželo 28,5 % hlasů, ODS 26 %, hnutí SPD, Piráti a STAN by všichni získaly kolem 11 % hlasů. U KDU-ČSL a TOP 09 i tento průzkum ukázal, že by se nedostaly do Poslanecké sněmovny.

Výzkum Median přináší podobné výsledky

Dle výsledků výzkumu agentury Median by volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 % hlasů. Následovala by ODS s 16, % hlasy a třetí by skončilo hnutí SPD s 11,5 % hlasů. Oproti průzkumu agentury SANEP by se však dostali do Poslanecké sněmovny Piráti se ziskem 8,5 % a šanci by měla i ČSSD se ziskem 5,5 %. TOP 09 a KDU-ČSL by skončilo pod hranicí 5 % i dle závěrů tohoto průzkumu.

Agentura však výsledky doplnila o informaci, že do průzkumu nebyly zahrnuty předvolební koalice.

„Prostým součtem by strany tvořící koalici SPOLU měly podporu 25,5 % respondentů, v případě koalice Pirátů a STAN by to bylo 17,5 %. Strany vládní koalice by tak prostým součtem měly podporu 43 %,“ uvádí Median ve své zprávě.

Agentura Median zveřejnila i nejčastější voliče daných stran. Dle tohoto průzkumu tak mezi voliče hnutí ANO patří především lidé ve věku 65 let a absolventi bez maturity. ODS má pak velkou podporu mezi podnikateli a vysokoškoláky, kteří podporují i hnutí STAN.

„Volební potenciál hnutí ANO mírně poklesl, volební jádro naopak posílilo. Drobný nárůst preferencí, jádra i potenciálu zaznamenalo též hnutí SPD,“ uvedla agentura.

Zdroj: Median, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články