Dle výsledků průzkumu agentury SANEP by se do Sněmovny nedostaly tři současné vládní strany. Volby by vyhrálo ANO

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: Profimedia

Dle průzkumu agentury SANEP vládní koalice ztratila podporu voličů. Pokud by nyní probíhaly volby, tři její strany by nedosáhly na pětiprocentní hranici a skončily by mimo Sněmovnu. Dle výsledků průzkumu naopak rostou preference hnutí ANO, ODS by bylo druhé a SPD by skončilo na třetím místě.

Agentura SANEP (Středisko analýz a empirických průzkumů) patří mezi první internetové středisko, které se zaměřuje na veřejné mínění v ČR. Informace dle svých webových stánek získávají od více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů.

Výsledky průzkumu SANEP

Průzkum agentura prováděla v květnu a nyní zveřejnila jeho výsledky. Dle nich by volby vyhrálo ANO s 30,1 %. Jedná se o 2% nárůst oproti výsledkům z března.

Na druhém místě skončilo v průzkumu ODS se ziskem 19,6 %. Jak agentura uvádí, jedná se o zhoršení o 0,2 % oproti březnovému průzkumu.

„Důvodem byť ne příliš velkého poklesu volebních preferencí občanských demokratů může být skutečnost, že se Fialovi a jeho vládě nedaří uklidnit stále rostoucí obavy obyvatel České republiky spojené s prohlubující se inflací, zdražováním či nebývalým nárůstem cen energií,“ uvádí SANEP ve výsledcích průzkumu.

SANEP dále uvádí, že toto malé zhoršení je způsobené tím, že k ODS přecházejí voliči od koaličních partnerů. Zejména se jedná o voliče STAN. Kdyby tomu tak nebylo, propad by byl pro ODS větší.

Na třetím místě ve výzkumu skončilo SPD, které by získalo 14,3 % a jedná se tak o nárůst oproti březnu o 1,4 %. Důvodem by mohlo být zejména to, že Tomio Okamura patří mezi nejhlasitějšího kritika současné vlády. Právě Okamura nejnovější výsledky průzkumu prezentoval i na svém facebooku, kde nejenže děkuje voličům za podporu, ale zároveň opakovaně kritizuje současnou vládu a vyzývá ji k demisi.

STAN by dle průzkumu skončilo na 4. místě se ziskem 7,8 %. Strana pod vedením Víta Rakušana si oproti březnu pohoršila ve výzkumu o 0,9 %.

Ostatní strany by se pak dle výzkumu do Sněmovny vůbec nedostaly. Pod pětiprocentní hranicí by tak zůstali Piráti, KDU-ČSL i TOP 09. Zelení a ČSSD i nadále ztrácejí šanci se do Sněmovny vrátit.

Průzkum Kantar vydal jiné výsledky

Společnost Kantar vydala začátkem května výsledky svého výzkumu, dle kterého by naopak koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) volby vyhrála s výsledkem 33,5 %. Samostatně by pak ODS dle této agentury získala 26 %.

Ohledně výsledků KDU-ČSL a TOP 09 se však výzkumy víceméně shodují na tom, že by se ani jedna z těchto stran do Sněmovny samostatně nedostala. Hnutí ANO by dle této agentury obdrželo 28,5 % hlasů.

Výsledky se pak dále liší i u ostatních stran, kdy by SPD získala 11 % a stejný počet hlasů by obdrželo uskupení Pirátů a STAN.

Zdroj: SANEP, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články