Agrofert si mastí kapsu na nebezpečném „éčku“. Najdeme jej i v obyčejných potravinách

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Lidé si často hlídají složení potravin. Největším strašákem jsou „éčka“, která se záměrně přidávají do potravin z technologických důvodů za účelem zlepšení nebo zachování vlastností daných potravin, jako je například chuť či barva. Tato „éčka“ prochází přísnou kontrolou. Jedna často používaná látka byla vyhodnocena jako problematická.

Jedná se o titanovou bělobu neboli E171, která může být jedovatá a neměla by se přidávat do jídel.

Zákaz napříč Evropou

V rámci bezpečí se očekává celoevropský zákaz použití této chemikálie, čímž může být ovlivněno hned několik odvětví. Ovlivněn může být například Agrofert, jehož chemička patří mezi přední evropské výrobce titanové běloby.

Samotný oxid titančitý se v potravinářství hojně využívá, a to například ve žvýkačkách, majonézách, sladkostech i zmrzlině. Stella Kyriakides, evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin, hodlá co nejdříve navrhnout kompletní zákaz E171 v Evropské unii.

Tato látka obsažená v zářivě bílých potravinách může vyvolat řadu nepříjemných zdravotních potíží. Mezi ty nejvážnější patří onemocnění plicních sklípků či rakovina. E171 ubližuje pomalu a dlouhodobě.

Před zákazem používání titanové běloby je potřeba provést velké množství výzkumů, které potvrdí nebezpečnost látky a které nejsou mnohdy průkazné na sto procent.

Odmítavý přístup České republiky

Česká republika se k zákazu používání nebezpečné složky staví odmítavě. Tímto přístupem však stát získává pozornost již delší dobu. Na našem území se nachází jeden z největších evropských výrobců této chemikálie, který spadá pod Agrofert.

Lidé se domnívají toho, že je odmítavý přístup způsoben tím, že společnost Agrofert vlastní premiér Andrej Babiš. Ten se prý údajně bojí toho, aby zákazem této látky nedošlo k propadu tržeb.

„S přihlédnutím ke všem dostupným vědeckým studiím a údajům dospěla skupina k závěr, že oxid titančitý již nelze považovat za bezpečný jako potravinářské aditivum,“ uvedla EFSA. Dále bylo také zmíněno, že jednotná konzumace E171 není pro lidské tělo velký problém, látka se však může v těle hromadit.

Letos v září by měla být tato látka zařazena na seznam potenciálních karcinogenů a nikdo neví, jak dlouho bude možnost látku používat.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: František Olša



Související články