Anděla nedostala, přesto nesmutní. Kateřina Kněžíková získala cenu BBC Music Magazine Awards

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
katerina knezikova
Zdroj: Czech News Center / Pavel Machan / CNC / Profimedia

Česká operní pěvkyně, sopranistka Kateřina Kněžíková byla za své album Phidylé z produkce Supraphonu nominovaná na cenu Anděla v kategorii klasika. Tu jí vyfoukl klavírista Ivo Kahánek za hahrávku kompletníko klavírního díla Antonína Dvořáka.

Ovšem o den později měla krásná pěvkyně důvod k radosti. Za album Phidylé získala prestižní britskou cenu BBC Music Magazine za nejlepší nahrávku klasické hudby v kategorii „Vocal“.

„Skvělé album Phidylé dává vyniknout úchvatnému tónu jejího hlasu ve skladbách doprovázených orchestrem,“ píše se v časopise BBC Music Magazine.

Nesmírně nadaná pěvkyně

Díky svému lyricko-koloraturnímu sopránu se sólistka Národního divadla v Praze specializuje především na italské belcanto a opery W. A. Mozarta.

Album Phidylé nahrála pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Mezi celkem 16 skladbami jsou písňová díla Bohuslava Martinů, Maurice Ravela, Henri Duparca a Karola Szymanowskiho. Tematicky jsou to tedy autoři píšící hudbu na přelomu 19. a 20. století.

„Je to úžasný pocit. Hřejivý a plný radosti. Ráda bych poděkovala nejen odborné porotě, která mě nominovala, ale především všem, kteří pro naše CD Phidylé hlasovali. Získat takovou cenu je pro mě obrovská čest a závazek do budoucna. Děkuju všem, kteří mě na této cestě podpořili,“ říká Kateřina Kněžíková pro portál Divadlo a dodává, „můj velký dík patří Janáčkově filharmonii, dirigentu Robertu Jindrovi, Supraphonu a celému nahrávacímu týmu a především těm, kteří CD přispěli finančně.“

Konkurence z celého světa

Ceny BBC Music Magazine Awards se udělují od roku 2006 a i v letošním již šestnáctém ročníku o výhercích hlavních kategorií rozhodlo celosvětové veřejné hlasování. Nominace byly vybrány porotou skládající se z odborníků, jako jsou Michael Beek, Andrew McGregor, Berta Joncus, George Hall a Rebecca Franks. Kněžíková tak porazila velkou konkurenci.

„Jsem nadšený z úspěchu umělců, kteří jsou tak úzce spjati s Operou Národního divadla,“ píše v tiskové zprávě umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

„Toto prestižní ocenění je i potvrzením správné volby nového hudebního ředitele Opery Národního divadla v osobě Roberta Jindry. Kateřina Kněžíková patří k atraktivním tvářím souboru Opery a diváci si mohou její umění na vlastní uši vychutnat v mnoha našich produkcích.“

Zdroje: iDNES, BBC Music Magazine, ČT24, Divadlo

Autor: Veronika HolcováSouvisející články