Andrej Babiš by poprvé dle výzkumu nepostoupil do druhého kola prezidentských voleb. Výsledky jsou však velmi vyrovnané

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Agentura Median zveřejnila prosincový prezidentský model, dle kterého by v nadcházejících volbách zvítězil v prvním kole Petr Pavel. Andrej Babiš poprvé skončil na třetím místě a nepostoupil by tak do druhého kola. Agentura však dodává, že výsledky jsou velmi vyrovnané, a tedy na úrovni statistické chyby.

Agentura Median prováděla sběr dat v rozmezí 8. až 19. prosince formou několika typů dotazování. Velikost vzorku byla 1 000 respondentů starších 18 let. Respondentům byl předkládán konečný seznam 9 kandidátů.

Druhé kolo mají nejisté všichni kandidáti

Dle aktuálního modelu by volby vyhrál Petr Pavel s 28 % následovaný Danuší Nerudovou s 27,5 % a na třetím místě s 24,5 % skončil Andrej Babiš.

Výsledky jsou natolik vyrovnané, že rozdíly jsou na úrovni statistické chyby. Nelze tedy dle autorů výzkumu s jistotou určit, kdo by postoupil do druhého kola.

„Volební jádro má nadále nejvyšší Andrej Babiš (17,5 %), druhé nejvyšší voličské jádro má Petr Pavel (16 %), třetí Danuše Nerudová (15 %). Danuše Nerudová má nejvyšší volební potenciál (43 %), následuje ji Petr Pavel (41,5 %) a Andrej Babiš (30,5 %),“ uvádí dále agentura.

Agentura se zaměřila i na hypotetická druhá kola. Dle výsledků by Pavel i Nerudová porazili v druhém kole Babiše a Nerudová by porazila Pavla.

„Křivka Babiše kolísá, má větší statistickou chybu. Nerudová zažila strmý vzestup, teď to začalo klesat. Pavel v posledních měsících trvale mírně stoupá, což se ukázalo v současném mírném vítězství nad ostatními kandidáty,“ doplnil výsledky výzkumu ředitel společnosti Přemysl Čech.

Volební účast by pak dle aktuálního průzkumu byla 74 %, 12,5 % respondentů účast zvažuje, 12 % by nyní k volbám nešlo a 5,5 % dotázaných by nešlo k volbám vůbec.

Agentura však opět upozorňuje, že deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší, než je ta skutečná.

Kandidáti reagují na výsledky

Výsledky sledují i samotní kandidáti, kteří na ně reagují na sociálních sítích. K výzkumu agentury Median se vyjádřil Petr Pavel na svém twitteru s tím, že výsledky bere s pokorou.

Danuše Nerudová se na svém twitteru vyjádřila k předchozímu modelu agentury STEM, která ji určila jako vítězku druhého kola, a tedy se oba výzkumy v této prognóze shodují.

Agentury Data Collect a Kantar CZ zveřejnily také své aktuální výsledky, které jsou obdobné jako u agentury Median.

Babiš rozjíždí kampaň

Andrej Babiš si je vědom své ztráty. Oznámil proto své další kroky a vysvětlil, proč se doposud nezúčastnil žádné debaty.

„Debaty jsou na to, aby se kandidáti představili. Ty kandidáty pořádně nikdo nezná. Nikdo neví, jak by se zachovali, jestli jsou pracovití, jak budou reagovat,“ řekl pro iDNES a dodal, že v lednu se debat zúčastní a nikoho z kandidátů se nebojí.

V lednu se také Babiš chystá rozeslat občanům dopis, který bude dle něj smlouvou s občany. V rámci dopisu uvede závazky, mezi kterými bude například, že pro něj Česko bude vždy na prvním místě či že bude nadstranický.

„A nejdůležitější je, že nejsem ničí loutka. Můžu dělat ekonomickou diplomacii, znám plno prezidentů,“ zmínil další ze svých výhod.

Dle analýzy serveru Seznam Zprávy bylo v posledních 2 týdnech v médiích 11 603 zmínek o prezidentských kandidátech a 3 900 jich bylo právě o Babišovi, což je nejvíce. Dle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Miloše Gregora navíc není rozhodující, zda se jedná o negativní, nebo pozitivní zmínky. Důležité je jen to, že je o kandidátovi slyšet.

„To, že je Babiš dlouhodobě nejviditelnějším politikem, ať už díky médiím, která si koupil, nebo médiím, která mu fandí, ale i díky médiím, která píší o jeho problémech a kauzách, mu dává neoddiskutovatelnou výhodu právě oné známosti,“ doplňuje pro Seznam Zprávy analázu Gregor.

Zdroj: Median, iDNES, Seznam Zprávy, Twitter Petr Pavel, Twitter Danuše Nerudová

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články